imfe.jpg
  English
.
.

Сайти Інституту

Етнографія
.

| Надрукувати |

Січеславщина — погляд крізь віки

 

21-23 грудня 2018 р. на теренах Січеславщини відбулася знакова подія. Зусиллями багатьох небайдужих українців з Апостолівщини, Херсонщини, Львівщини, Київщини, Луганщини, Запоріжжя, Криворіжжя, Кам'янського, Дніпра, Чернігівщини (в першу чергу з ініціативи Миколи Павлюченка - головного організатора, громадського діяча, учасника АТО, та за підтримки місцевих апостолівської, грушівської та зеленодольської громад) було проведено всеукраїнську науково-практичну конференцію. Назва її - «Базавлуцька Січ (1593-1638) - погляд крізь віки: історико-географічні та етнологічні пошуки. (Нові можливості зі збереження об'єктів історико-культурної спадщини в об'єднаних територіальних громадах)». Загальновідомо, що місце розташування саме цієї Січі, як і ще 4-х інших, було затоплено в часи «героїчної битви з природою» водами Каховського водосховища.

Напередодні учасники відвідали пам'ятні козацькі місця та провели зустрічі з представниками об'єднаних територіальних громад, учнями та вчителями шкіл суміжних Апостолівського (Дніпропетровська обл.) та Нововоронцовського (Херсонська обл.) районів. На самому заході було представлено низку цікавих конкурсних учнівських робіт, авторів яких нагороджено спеціальними медалями та дипломами. (У зв'язку з цим згадалося і про дебати навколо перейменування. Цілком очевидно, що назва Січеславської області - лише питання часу, адже, як влучно нещодавно висловився дніпровський дослідник В. Панченко: «Це не посилання до архаїки, до минулого. Січ - це система самоорганізації та важлива частина ментальності місцевого населення»).

Учасники конференції також міркували про шляхи втілення спільного задуму щодо вивчення, визнання та збереження цього культурного ландшафту, як важливого козацького місця пам'яті в системі історико-культурної спадщини України. На території обох районів було поширено календарі та буклети з науковими даними щодо історичного значення Базавлуцької Січі та навколишніх козацьких зимівників (текст підготував доктор історичних наук В. Брехуненко). Також завдяки А. Пилюху мешканці краю мали можливість познайомилися ще з одним унікальним явищем сучасної самоорганізації українців - «Козацькою поштою».

 

Козацька пошта. Ювілейний конверт

 

  

Козацька пошта. Ювілейний конверт

 

А. Пилюх. Погашення поштової марки. Козацька пошта

 

В рамках конференції було проведено спец. погашення персоніфікованої поштової марки та конверта спеціальним художнім штемпелем. Вважаємо, що такі живі форми наукової та громадської діяльності надають можливість українській спільноті осягнути всі ті зрушення, які нині відбуваються у свідомості співгромадян. Принагідно також зазначимо, що «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України спільно з місцевим осередком ще з 2012 р. проводить дослідження на цих теренах.

Отже, не зупинятися, підтримувати один одного, відчувати живе серце та вібрації предковічного українського часопростору - головне звідомлення події! І за цим усім вже є та обов'язково будуть нові практичні кроки для втілення важливих задумів.

 

Любов Боса
старший науковий співробітник,
кандидат істоичних наук