imfe.jpg
  English
.
.

Сайти Інституту

Етнографія
.

| Надрукувати |

Шана творцю хорових шедеврів

 

Кінець 2018 року для культурної громадськості столиці України позначився знаковими подіями, пов'язаними з іменами М.Леонтовича та О. Кошиця. Раніш на сайті ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) вже було повідомлення про виставку «Світовий тріумф "Щедрика" - 100 років культурної дипломатії», що представила винятково цінні документи із Центрального державного архіву України та до створення якої мав пряме відношення наш Інститут і його науковці:

http://www.etnolog.org.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=2049&Itemid=356

У суголоссі з нею 17 грудня 2018 року в Національному музеї історії України відбулося урочисте відкриття іншої виставки «Маестро Різдва», присвяченої українському композитору Миколі Леонтовичу, до організації якого теж причетний ІМФЕ, зокрема науковець В. Кузик. Ще зовні, перед порталом музею було розташовано кілька стендів, що розповідали про тріумфальний успіх Національного українського хору під орудою М. Леонтовича та хорового шедевру «Щедрик» у світі. Сама ж виставка в бельетажі приміщення мала експозиції з меморіальних речей, пов'язаних із життям композитора, його родини - шахову дошку, сухарницю, переносну робочу конторку, кілька першовидань творів тощо. Декораційним фоном послужили шпалери-витинанки (на три з половиною метри заввишки), зроблені прекрасною майстринею Дариною Альошкіною за мотивами творів митця: «Козака несуть», «Зозуленька», «Літні тони», «Богородице-Діво», з центральною «Щедрик», які заворожували своєю майже трансцендентною магією. Ще малою дівчинкою Дарина переїхала з батьками із Білорусії та щиро закохалася в українські традиції, особливо чарівне орнаментальне витинанство.

Зі вступним словом на відкритті виступили генеральна директорка Національного музею історії України Тетяна Сосновська, кураторка виставки - завідувачка відділу рекламно-виставкової роботи цього ж музею Оксана Тараненко, старший науковий співробітник відділу музикознавства та етномузикології ІМФЕ, кандидат мистецтвознавства Валентина Кузик. Прикрасили відкриття виставки спів хорового ансамблю з народної капели «Дніпро» Національного університету імені Тараса Шевченка (хормейстер Ігор Тилик), що є спадкоємицею студентського хору Київського університету Святого Володимира, (цей твір вперше був виконаний 25 грудня 1916 року за старим стилем у стіних університету), та сучасний гурт «Шпилясті кобзарі», який зробив свою майстерну версію музики шедевру М. Леонтовича.

 

 

Генеральний директор музею Т. Сосновська та В. Кузик

 

Біля витинанки «Щедрик»: Т. Пересунько, О. Тараненко, В. Кузик, Д. Альошкіна

 

Ансамбль із хору «Дніпро» Національного університету імені Тараса Шевченка, диригент Ігор Тилик

 

Гурт «Шпилясті кобзарі»

 

Унікальність, неймовірна висока історична цінність документів понад 100-річної давнини та раритетні речі, пов'язаних із Миколою Леонтовичем і його родиною, викликали величезний інтерес відвідувачів виставки.

 

Валентина Кузик
старший науковий співробітник,
кандидат мистецтвознавства