imfe.jpg
  English
.
.

Сайти Інституту

Етнографія
.

| Надрукувати |

НАУКОВО-ПРАКТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ У МІНІСТЕРСТВІ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ «НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕПОЗИТАРІЙ АКАДЕМІЧНИХ ТЕКСТІВ ТА ЦИФРОВІ СЕРВІСИ ВІДКРИТОЇ НАУКИ В УКРАЇНІ»

 

"You write the papers, you review the papers,
Why should you pay to read them?"

Популярний Інтернет мем із наукового життя за кордоном

15 березня 2019 р. в Міністерстві освіти і науки України (далі - МОН України) відбулася науково-практична конференція «Національний репозитарій академічних текстів та цифрові сервіси відкритої науки». Захід проходив у межах тижня Відкритого Уряду в Україні за організацією МОН України спільно з Українським інститутом науково-технічної експертизи та інформації (далі - УкрІНТЕІ).

 

Перший слайд науково-практичної конференції «Національний репозитарій академічних текстів та цифрові сервіси відкритої науки» (15 березня 2019 р.)

 

На початку конференції учасників привітали доктор фізико-математичних наук, заступник Міністра МОН України Максим Віталійович Стріха, кандидат еконічних наук, генеральний директор директорату МОН України Дмитро Вікторович Чеберкус та виконавчий директор ГС «Хай-Тек офіс Україна» Андрій Віталійович Бірюков.

 

Доктор фізико-математичних наук, заступник Міністра МОН України Максим Віталійович Стріха під час привітання доповідачів та слухачів конференції

 

Спікерами на цю конференцію були запрошені представники центральних органів виконавчої влади, закладів вищої освіти та наукових установ, інноваційних структур і бізнес-асоціацій, а також незалежні експерти. Із доповідями виступили 16 учасників (слухачів було більше 150 осіб).

Зокрема, член-кореспондент НАПНУ, доктор педагогічних наук, в. о. директора УкрІНТЕІ Володимир Вікторович Камишин продемонстрував глобальне бачення УкрІНТЕІ цифрових сервісів відкритої науки. Із проектом створення Національного репозитарію академічних текстів докладно ознайомила доктор економічних наук, завідувач відділу супроводження академічних ресурсів УкрІНТЕІ Олена Сергіївна Чмир.

 

Член-кореспондент НАПНУ, доктор педагогічних наук, в. о. директора УкрІНТЕІ Володимир Вікторович Камишин під час свого виступу

 

Директор науково технічної бібліотеки ім. Г. І. Денисенка Національного технічного університету України «Киїівський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» Оксана Миколаївна Бруй поділилася корисним досвідом КПІ у створенні репозитарію цього університету як складника Національного репозитарію академічних текстів. Про реєстр наукових фахових видань України як новітній інструмент цифрової підтримки науковців учасники конференції мали нагоду дізнатися з доповіді завідувача сектору формування реферативних баз даних УкрІНТЕІ Наталії Володимирівни Богатель. Експерт Урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції» Михайло Михайлович Серебряков доступно доніс до громадськості очікування від Національного репозитарію академічних текстів.

Під час кави-брейк учасники конференції активно знайомилися один із одним та обговорювали щойно почуте у неформальних умовах.

Після перерви на каву першим спікером виступила завідувач відділу реєстрації наукової діяльності УкрІНТЕІ Тетяна Анатоліївна Юрченко, доповідь якої була присвячена онлайн-реєстрації науково-дослідних та дослідно-конструктроських робіт і захищених дисертацій. Із основними положеннями проекту Концепції розвитку українських дослідницьких е-інфраструктур чітко і послідовно ознайомив присутніх кандидат геологічних наук, державний експерт експертної групи з питань розвитку дослідницької інфраструктури директорату науки МОН України Андрій Юрійович Василенко.

 

Кандидат геологічних наук, державний експерт експертної групи з питань розвитку дослідницької інфраструктури директорату науки МОН України Андрій Юрійович Василенко під час свого виступу

 

Кандидат наук із соціальних комунікацій, заступник директора ДНТБ України з наукової роботи Сергій Андрійович Назаровець виступив із цікавою темою: як відкрита наука змінює українські бібліотеки. Не менш гідним уваги був і виступ кандидата економічних наук, голови редакційної ради Видавничого дому «Інтернаука» (Ambassador Crossref), Андрія Олександровича Золковера.

Після цих виступів слухачі конференції ще довго не хотіли розходитися на обід, ставлячи спікерам запитання та висловлюючи власні міркування.

Після обіду першим запросили виступити одного з найактивніших учасників конференції кандидата економічних наук, доцента, головного наукового співробітника НДІ інтелектуальної власності, консультанта Комітету Верховної Ради України з питань науки та освіти Геннадія Олександровича Андрощука, який емоційно висвітлив питання інтелектуальної власності у контексті створення Національного депозитарію академічних текстів. Із наступною доповіддю вийшла на трибуну кандидат хімічних наук, учений секретар сектору зведеного планування науково-організаційного відділу НАН України Марина Ярославна Гороховатська, яка фахово розповіла про можливості для України дослідницьких е-інфраструктур в рамкових програмах ЄС.

Велику практичну цінність мали і доповіді заступника директора УкрІНТЕІ з науково-інформаційних питань Олексія Лукича Сухого («Державна онлайн реєстрація несекретних технологій»), кандидата економічних наук, завідувача відділу методичного та інформаційного забезпечення УкрІНТЕІ Світлани Анатоліївни Засанської («Автоматизована система організації та проведення науково-технічної експертизи»), керівника технічного відділу Асоціації користувачів Української науково-освітньої телекомунікаційної мережі «УРАН» Євгенія Віткоровича Преображенського («Цифрові сервіси УРАН і GEANT для освіти і науки»).

У заключній частині конференції дуже вдалим виявився виступ заступника директора з наукової роботи Інституту інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України Анни Володимирівни Яцишин щодо соціально-психологічних аспектів впровадження цифрових відкритих систем на прикладі розгортання і функціонування Електронної бібліотеки НАПН України.

Представником від Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) на цьому заході виступила кандидат філологічних наук, провідний фольклорист відділу української та зарубіжної фольклористики Тетяна Михайлівна Волковічер. У першій частині своїй доповіді вона наголосила на необхідності відкритості фольклористики та інших наук, що вивчають народну культуру, і, відповідно, нагальності розробки інтерактивних електронних покажчиків для всіх фольклорних жанрів. Друга частина її доповіді була присвячена досвіду, що вже був успішно реалізований в ІМФЕ: створення першого Інтерактивного електронного покажчика фольклорних формул (епіграфічна вишивка). Сайт (http://volkovicher.com/, пароль: 2707) користується активним попитом не лише в Україні, але і за кордоном (зокрема, в Америці та країнах Європи): щодня кількість переглядів сторінок сайту у всьому світі має від кількох десятків до кількох сотень, незважаючи на його вузькопрофільну тематику.

 

Кандидат філологічних наук, провідний фольклорист відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ Тетяна Михайлівна Волковічер під час свого виступу

 

Сьогодні, у вік глобалізації, фольклористика як ніколи раніше має змогу вийти на якісно новий рівень розвитку - зробити не крок і не два вперед, а величезний стрибок. А для того, аби так сталося, ми маємо вже зараз, не відкладаючи, розпочати масштабну роботу з оцифровування вже зібраних фольклорних творів, аби потім ці бази постійно розширювати.

Загалом же наскрізну думку заходу, присвяченому актуальному наразі у всьому світі руху за відкриту науку, що дедалі більше набирає обертів, добре проілюстрував слайд із презентації Оксани Миколаївни Бруй: комічне зображення науковців, які намагаються здобути інформацію, із написом "You write the papers, you review the papers, why should you pay to read them?", що в перекладі з англійської означає: «Якщо ти пишеш наукові праці, якщо ти їх рецензуєш, то чому ти маєш платити, щоб отримати до них доступ?» (такі реалії наукового життя за кордоном).

 

Слайд із презентації Оксани Миколаївни Бруй. Популярний Інтернет-мем - парадокс, що ілюструє закритість доступу до інформації від науковців у всьому світі

 

Цю подію висвітлено також на сторінках: https://www.facebook.com/groups/repository.ukrintei/http://www.uintei.kiev.ua/news/v-ramkah-tyzhnya-vidkrytogo-uryadu-v-ukrayini.

 

Тетяна Волковічер
провідний фольклорист,
кандидат філологічних наук