imfe.jpg
  English
.
.

Сайти Інституту

Етнографія
.

| Надрукувати |

«ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ - ЦЕ ДОБРЕ!»: СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ МУЗИКІВСЬКОЇ
ОБ'ЄДНАНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ
(ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСТЬ)

 

«Потреба в автономності
і децентралізації збільшується через
появу нового покоління споживачів -
більш інформованих та вимогливих,
таких, що не терплять затримки
і готових заполонити скаргами
весь Інтернет,
якщо ви не здатні задовольнити
їх очікування,
що постійно зростають»

Майкл Мелоун «Вибухове зростання: чому експоненціальні організації у десятки разів
продуктивніші за вашу (і що з цим робити)» (1918)

 

05 квітня 2019 р. у Сільському будинку культури с. Музиківка Білозерського району Херсонської області проходила конференція, присвячена моніторингу Стратегії розвитку Музиківської сільської об'єднаної територіальної громади (склад Ради: Музиківська сільська рада (село Музиківка, село Висунці, село Мірошниківка), Східненська сільська рада (селище Східне, село Загорянівка); дата створення: 11 грудня 2016 року). Метою заходу було зіставлення завдань громади на момент її створення із сьогоднішнім станом речей і, відповідно, виявлення, які проекти наразі успішно реалізовані, а які ділянки досі лишаються проблемними.

 

Сільський будинок культури (Херсонська обл., Білозерський р н, с. Музиківка), де проходила конференція 05 квітня 2019 року. Фото Т. Волковічер

 

У межах проекту з дослідження децентралізації, ініційованого Радою молодих учених (голова Ради - молодший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр», кандидат історичних наук Віталій Іванчишен) Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) та підтриманого директором ІМФЕ, доктором історичних наук, академіком Ганною Аркадіївною Скрипник, за проведенням звітної конференції Музиківської об'єднаної територіальної громади (далі - Музиківської ОТГ) спостерігала молодший науковий співробітник відділу української та зарубіжної фольклористики, кандидат філологічних наук Тетяна Волковічер.

 

Учасники конференції (на фото:представниця ІМФЕ Т. Волковічер (крайня ліворуч)). Фото з сайту Музиківської ОТГ

 

На зібранні головували два експерти зі стратегічного планування у межах програми DOBRE, що фінансується США та поширюється на сім областей України: Дніпропетровську, Івано-Франківську, Кіровоградську, Миколаївську, Тернопільську, Харківську та Херсонську області. Ними були представники громадської організації «Фонд Розвитку Місцевої Демократії» Давід Хоінкіс (Польща) та Олег Карий (доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри менеджменту організацій інституту економіки і менеджменту Національного університету «Львівська політехніка»).

 

Спілкування учасників конференції під час кави-брейку (на фото: ведучі конференції Давід Хоінкіс (ліворуч) й Олег Карий (праворуч)). Фото Т. Волковічер

 

За ходом конференції також пильно стежили та брали активну участь в обговоренні волонтер Peace Corps [Корпусу Миру] США в Україні Ешлі Браво Гарсія і представниці громадських організацій «Громадський центр "Нова генерація"» Ольга Жукова та «Ukraine Crisis Media Center [Український кризовий медіа-центр]» Анна Нікуліна.

 

Обмін контактами учасників конференції під час кави-брейку (на фото: представниця громадської організації «Ukraine Crisis Media Center» Анна Нікуліна (ліворуч), представниця ІМФЕ Тетяна Волковічер (посередині), волонтер Корпусу Миру Ешлі Браво Гарсія (праворуч), начальник фінансово-господарського відділу Музиківської ОТГ Євген Зіновік (крайній праворуч на першій частині фото))

 

Давід Хоінкіс і Олег Карий привітали всіх присутніх, закликаючи до відвертої розмови. Це означає, що, з одного боку, не потрібно бути занадто скромними у виголошенні дійсно вдалих проектів, які були реалізовані за останні два роки (адже чийсь успішний досвід стане комусь у пригоді). А з іншого боку, не варто боятися зізнатися у тому, чого наразі досягти з певних причин не вдалося (аби спільними зусиллями знайти шляхи усунення проблем).

 

Учасники конференції (на фото: виступає секретар Музиківської сільської ради Людмила Погрібна). Фото Т. Волковічер

 

Потім розпочалося знайомство з усіма учасниками конференції. Ми представляли дуже різноманітні сфери та населені пункти, а це, за слушним зауваженням Олега Карого, є однозначно позитивною рисою, оскільки дозволяє побачити максимально комплексну та об'єктивну картину.

Як виявилося, членам Музиківської ОТГ є багато чим похвалитися за останні два роки. До прикладу, спеціаліст I категорії з питань молодіжної політики Сектору освіти та гуманітарного розвитку Марина Гажур прозвітувала, що найбільшим їхнім досягненням є створення Молодіжної ради (куди входять особи віком від 14 до 35 років), яка дійсно працює: зокрема, був налагоджений зв'язок між молоддю і депутатами.

 

Спеціаліст з питань молодіжної політики Марина Гажур звітує про діяльність Молодіжної ради. Фото Т. Волковічер

 

Директор Музиківської загальноосвітньої школи I - III ступенів Музиківської сільської ради Білозерського району Херсонської області Василь Славич пишається тим, що за час існування громади у їхньому навчальному закладі вирішені проблеми з кадрами (постійне омолодження вчителів), теплом (тривалість опалення довше на 15 діб, ніж загальний опалювальний сезон), харчуванням (найкращі обіди для учнів та забезпеченість посудом), комп'ютеризацією (комп'ютер і проектор майже в кожній аудиторії, Інтернет в бібліотеці, а також наявність двох спеціальних комп'ютерних класів), фізичним вихованням (ремонт спортзалу, будівництво футбольних майданчиків зі штучним покриттям), охороною школи (огородження території парканом, наявність денного охоронця) тощо.

 

Директор Музиківської школи Василь Славич ділиться успішним досвідом. Фото Т. Волковічер

 

Успішним досвідом громадівці ділилися дуже довго. Під час цього процесу Олег Карий постійно ставив критичні запитання і, нарешті, професійно спрямував обговорення в інше, не менш важливе русло: нереалізовані проекти. Щодо труднощів, із якими зіткнулася громада, досі нез'ясованими питаннями залишаються мала кількість місць для відпочинку (низький рівень облаштованості паркових зон), погана сполучуваність між селом Музиківка і селищем Східне (необхідність ремонту дороги), екологічні проблеми (недосконалість очисних споруд). Однією з найбільш проблемних ділянок Музиківської ОТГ є річка Веревчина (у народі більш відома як Вірьовчина), яка вже 25 років поспіль потерпає від тривалих посух та забруднення.

 

Річка Веревчина (Вірьовчина) - важливий водний об'єкт Музиківської ОТГ, що сполучує всі її населені пункти, потребує негайного відновлення. Фото Т. Волковічер

 

Завдяки організаторським здібностям та вмінню працювати з аудиторією модераторів Олега Карого і Давіда Хоінкіса члени громади досить швидко дійшли консенсусу та чітко розставили пріоритети. Відверте та сміливе обговорення проблем стали початком їхнього вирішення, а озвучені вдалі проекти (останніх дійсно чимало!) додали наснаги на нові трудові звершення.

Фоторепортаж про моніторинг Стратегії розвитку Музиківської сільської об'єднаної територіальної громади оперативно було висвітлено на сторінці сайту Музиківської ОТГhttps://muzykivskaotg.gov.ua/news/muzikivska-obdnana-gromada-onovlyu-strategiyu-rozvitku- .

P. S. Під час прогулювання селом та спілкування з місцевими жителями довелося на особистому досвіді переконатися, що Музиківська ОТГ йде правильним шляхом, а її досвід децентралізації направду можна вважати успішним.

 

Наочний доказ «Децентралізація - це добре»: програма DOBRE сприяє сортуванню сміття у Музиківській ОТГ. Закупівля контейнерів для пластикових пляшок фінансується Агентством США з міжнародного розвитку USAID. Фото Т. Волковічер

 

Охайні будинки, чисті вулиці та доброзичливі мешканці, які траплялися дорогою, дають сподівання і віру у світле майбутнє Музиківської ОТГ.

 

Наочний доказ «Децентралізація - це добре»: відновлення автобусних зупинок. Зупинка «Музична» (на в'їзді в с. Музиківка), назва і дизайн якої (нотний стан зі скрипковим ключем та нотами, гітара) суголосні найменуванню населеного пункту. Фото Т. Волковічер

 

Тетяна Волковічер
молодший науковий співробітник,
кандидат філологічних наук