imfe.jpg
  English
.
.

Сайти Інституту

Етнографія
.

| Надрукувати |

ДЕНЬ НЕСПІШНОГО МИСТЕЦТВА [SLOW ART DAY] - 2019: МУЗЕЙНИЙ КВЕСТ
У ХЕРСОНСЬКОМУ ОБЛАСНОМУ КРАЄЗНАВЧОМУ МУЗЕЇ

 

«Зупинися, мить! Прекрасна ти!»
Й. В. Гете «Фауст» (1808)
 

06 квітня 2019 р. був Міжнародний день неспішного мистецтва [Slow Art Day]. Найактивніші музеї всього світу щороку долучаються до цієї акції. Мета заходу, що триває впродовж останніх 10 років, - змусити глядача зупинитися і витрати на ознайомлення з мистецьким твором замість традиційних кількох секунд (за статистикою 7 - 17 секунд є середньою тривалістю споглядання одного експоната) - кілька хвилин - тобто приблизно у 60 разів більше часу, ніж зазвичай.

 

День неспішного мистецтва у Херсонському обласному краєзнавчому музеї 06 квітня 2019 року

 

Результати акції, за умовами якої пропонується відвести цілу годину лише на п'ять творів, вражають. Ті, хто вже брав участь у подібних заходах, зізнаються: вони не просто відчули різницю між квапливим і повільним спогляданням творів мистецтва (зрозуміло, що у другому випадку сприйняття твору є більш вдумливим та глибоким) - їм вдалося набагато більше - отримати естетичне задоволення, що, як відомо, є однією з найбільших насолод людини і приходить далеко не кожному в житті.

 

Херсонський обласний краєзнавчий музей

 

Проходив Slow Art Day і в Херсонському обласному краєзнавчому музеї, співробітники якого підійшли до цього свята доволі нестандартно. Креативність виявилася у тому, що відвідувачам замість п'яти чітко визначених об'єктів був запропонований музейний квест, що для нас виявилося повною несподіванкою.

 

Ліана Комарденко (на другому плані) надає консультації щодо розв'язання ребусів

 

Перед входом до зали, де мав відбутися захід, гостей радо зустрічала завідувач відділу маркетингу Херсонського обласного краєзнавчого музею Ліана Комарденко, яка кожному вручала персональну папку з ребусами. Завдання полягало у тому, щоб спочатку відшукати у двох залах Музею приховані у малюнках експонати, а вже потім приступити до їхнього обговорення. Темою квесту виявилися «Античні боги Північного Причорномор'я». Для розгадки ребусів довелося по-справжньому пильно вдивлятися у кожен із творів, аби знайти зв'язок між зашифрованими та реальними експонатами.

 

Ребуси для музейного квесту, вручені кожному гостю персонально

 

Оскільки відповіді на поверхні не лежали, можна було звертатися за консультаціями до співробітників Музею (ці підказки-натяки зовсім не позбавляли гостей від необхідності пильного споглядання експонатів, а, навпаки, змушували ще уважніше ходити залами). Незважаючи на те, що основних ребусів було лише вісім, а зали доволі маленькі, відведеного часу виявилося не так уже і багато.

 

Одна із зал Херсонського обласного краєзнавчого музею, де проходив музейний квест

 

Година промайнула непомітно, і на нас уже чекав надзвичайно цікавий міні-фільм на тему квесту від Ліани Комарденко з паралельним опитуванням. Після перегляду презентації музейна співробітниця Анастасія Бірзул прочитала змістовну лекцію про античних богів.

 

Анастасія Бірзул (крайня ліворуч) читає лекцію про античних богів Північного Причорномор'я

 

У квесті Херсонського обласного краєзнавчого музею, присвяченому Slow Art Day, брала участь молодший науковий співробітник відділу української та зарубіжної фольклористики Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, кандидат філологічних наук Тетяна Волковічер, яка на власному досвіді переконалася у силі неспішного споглядання творів мистецтва.

 

Тетяна Волковічер
молодший науковий співробітник,
кандидат філологічних наук