imfe.jpg
  English
.
.
.

2023,2022,2021,2020,20192018,2017,2016,2015,2014,2013,2012,2011,2009

 

 

Січеславщина — погляд крізь віки

 

    21-23 грудня 2018 р. на теренах Січеславщини відбулася знакова подія. Зусиллями багатьох небайдужих українців з Апостолівщини, Херсонщини, Львівщини, Київщини, Луганщини, Запоріжжя, Криворіжжя, Кам'янського, Дніпра, Чернігівщини (в першу чергу з ініціативи Миколи Павлюченка - головного організатора, громадського діяча, учасника АТО, та за підтримки місцевих апостолівської, грушівської та зеленодольської громад) було проведено всеукраїнську науково-практичну конференцію. Назва її - «Базавлуцька Січ (1593-1638) - погляд крізь віки: історико-географічні та етнологічні пошуки. (Нові можливості зі збереження об'єктів історико-культурної спадщини в об'єднаних територіальних громадах)». Загальновідомо, що місце розташування саме цієї Січі, як і ще 4-х інших, було затоплено в часи «героїчної битви з природою» водами Каховського водосховища.

Прочитати повністю...

 Шана творцю хорових шедеврів

 

Кінець 2018 року для культурної громадськості столиці України позначився знаковими подіями, пов'язаними з іменами М.Леонтовича та О. Кошиця. Раніш на сайті ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) вже було повідомлення про виставку «Світовий тріумф "Щедрика" - 100 років культурної дипломатії», що представила винятково цінні документи із Центрального державного архіву України та до створення якої мав пряме відношення наш Інститут і його науковці:

http://www.etnolog.org.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=2049&Itemid=356

Прочитати повністю...

 


Конференція дослідників усної історії в Полтаві

 

    17-18 грудня 2018 р. в Полтаві у приміщенні Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка відбулася Міжнародна наукова конференція «Усна історія і політичний ангажемент: (а)політичність усноісторичних досліджень у сучасній Україні».

Прочитати повністю...

 Семінар щодо роботи по збереженню
нематеріальної культурної спадщини

 

    Мистецтвознавцем відділу музикознавства та етномузикології Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАНУ (далі - ІМФЕ), Головою Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури України Іллею Фетисовим було проведено навчальні семінари на тему збору елементів нематеріальної культурної спадщини (далі - НКС) та заповнення облікових карток на елементи НКС для подання до Національного переліку елементів НКС України для директорів районних будинків культури та директорів будинків культури ОТГ Вінницької та Чернігівської областей.

Прочитати повністю...

 


 

ТРІУМФ «ЩЕДРИКА»
100 років культурної дипломатії

 

    30 листопада 2018 р. у просторій залі-фойє Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при Міністерстві закордонних справ (далі -ДАУ при МЗС) відбулася знаменна подія - відкриття Виставкового просвітницького проекту «Світовий тріумф "Щедрика" - 100 років культурної дипломатії».

Прочитати повністю...

 


 

Чорне море та Причорномор'я як контактна зона цивілізацій та культур
(ІХ Дриновські читання)

 

    22-23 листопада 2018 р. у Харкові в межах проведення ІХ Дриновських читань відбулася Міжнародна наукова конференція «Чорне море та Причорномор'я як контактна зона цивілізацій та культур», у якій взяли участь співробітники Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України.

Прочитати повністю...

 


 

Всеукраїнська ювелірна та емальєрна виставка
«КВАДРА міні-метал. Ювелірне - мистецтво - емалі»
(15.11.2018 - 14.12.2018)

 

    15 листопада 2018 р. в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (далі - НМУНДМ) відбулося відкриття другої Всеукраїнської виставки ювелірного та емальєрного мистецтва України «КВАДРА міні-метал. Ювелірне - мистецтво - емалі», що є продовженням виставкового арт-проекту, започаткованого в 2014 р. за активної ініціативи його ідейного натхненника - відомого ювеліра та емальєра Віталія Хоменка.

Прочитати повністю...

 


 

Історичний фестиваль «Legio Historica» - поєднання наукового та розважального

 

     17 листопада 2018 р. на історичному факультеті Київського Національного університету імені Тараса Шевченко було проведено третій масштабний науково-популярний фестиваль «Legio Historica».

Прочитати повністю...

 


 

 

«Пересічна людина» в ракурсі сучасних 
гуманітарних студій: досвід німецьких учених

 

 

   13 листопада 2018 р. молоді науковці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) старший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр», кандидат історичних наук В. Юрченко, молодший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр», кандидат історичних наук А. Ярова, аспірантка відділу української та зарубіжної фольклористики Т. Волковічер взяли участь у семінарі на тему «Від жертви до злочинця. Місце і роль "пересічної" людини у втіленні злочинної політики тоталітарних режимів», що відбувся у межах тренінгової програми «Культ чи культура. Школа музейних компетенцій» (червень-листопад 2018 р.).

Прочитати повністю...

 


 

ПРЕЗЕНТАЦІЯ
«ІСТОРІЇ ДЕКОРАТИВНОГО МИСТЕЦТВА УКРАЇНИ»
У ХМЕЛЬНИЦЬКОМУ

 

  У перші дні листопада відбулись дві події, які на веб-сайтах Хмельницької обласної ради та Управління культури, національностей, релігій та туризму Хмельницької обласної державної адміністрації було визначено як знакові у культурно-мистецькому житті міста. 01 листопада 2018 р., вперше у Хмельницькому обласному художньому музеї (далі - ХОХМ), відкрилася персональна виставка легендарного українського митця-«шістдесятника» Олександра Дубовика «Лабіринт значень». 02 листопада 2018 р. у виставковій залі з творами знаного художника відбулася презентація наукового п'ятитомного видання Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАНУ (далі - ІМФЕ) - «Історії декоративного мистецтва України» (далі - ІДМУ), головний редактор - Г. Скрипник, науковий редактор - Т. Кара-Васильєва. 

Прочитати повністю...

 


 

Четверта Міжнародна конференція
Німецько-Української історичної комісії
(Мюнхен, 22-24.11.2018)

 

     22-24 жовтня 2018 р. у Мюнхені відбулася четверта щорічна Міжнародна наукова конференція «Німеччина та Україна у Другій світовій війні», організована Німецько-Українською комісією істориків. У науковому зібранні взяли участь дослідники з Німеччини, України, США, Швеції, Австрії, Франції. Усього було виголошено 17 доповідей.

Прочитати повністю...

 


 

Презентація V тому «Української музичної енциклопедії»

 

     3 жовтня 2018 р. у залі Національної спілки композиторів України відбулася презентація п'ятого тому «Української музичної енциклопедії», який підготували науковці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ), голова редколегії -академік НАН України Г. Скрипник, заступник голови редколегії - завідувач відділу музикознавства та етномузикології, кандидат мистецтвознавства А. Калениченко, відповідальний секретар - старший науковий співробітник, кандидат мистецтвознавства І. Сікорська. Було підсумовано черговий етап новаторської, багаторічної дослідницької праці відділу музикознавства та етномузикології ІМФЕ.

Прочитати повністю...

 


 

Міжнародна наукова конференція
«Пам'ять, ідентичність, Голокост.
Нові науково-методичні проблеми»

 

     20-21 вересня 2018 р. в Варшаві в Музеї історії польських євреїв POLIN відбулася Міжнародна наукова конференція «Пам'ять, ідентичність, Голокост. Нові науково-методичні проблеми». Конференція була присвячена вшануванню наукової діяльності професора Інституту прикладних соціальних наук Варшавського університету, доктору соціології Малгожати Мельхіор (Małgorzata Melchior). Організатори конференції: Музей історії польських євреїв POLIN, Інститут філософії та соціології Польської академії наук, Інститут прикладних соціальних наук, Варшавський університет, Центр дослідження Голокосту Польської академії наук. Робочі мови конференції - польська й англійська.

Прочитати повністю...

 


 

Голосіївська осінь

 

     21 вересня 2018 р. пройшов фестиваль української поезії «Голосіївська осінь», присвячений 50-річчю Київського літературно-меморіального музею Максима Рильського - оселі, де видатний поет прожив останні десятиліття свого життя. Представниками на заході від Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) були провідний науковий співробітник відділу екранно-сценічних мистецтв та культурології, доктор філологічних наук Т.П. Руда, завідувач відділу української та зарубіжної фольклористики, кандидат філологічних наук Л.К. Вахніна, науковий співробітник відділу української та зарубіжної фольклористики, кандидат філологічних наук В.Д. Головатюк.

Прочитати повністю...

 


 

Обряд «Обжинки» на Етно-Фесті-2018 у Нагуєвичах.
Спроба науково-етнологічної та етнофонічної (народно-виконавської) реконструкції


     Стан традиційної обрядовости в сучасній Україні невблаганно підходить до тієї крайньої межі природнього і неприроднього згасання, за котрою уже - небуття, а відтак й забуття і повна заглада. Надто ж, в умовах тяжкої економічної ситуації, не менш важкої й особливо підступної т. зв. «гібридної» війни - обставин - за яких, здавалось би музи і гуманітарна наука мала б узагалі мовчати. Втім, діялектика української історії та українського життя і побуту поспіль побудовані - що більше скаженіє і лютує ворог, то на більше мірило спротиву він наштовхується. І то - не лише військового, але й гуманітарного, етнокультурного, наукового.

Прочитати повністю...

 


 

 Літня школа з питань політики пам'яті в Україні
«ЯК МІСТА (НЕ)ПАМ'ЯТАЮТЬ»: нотатки та рефлексії


     6-10 серпня 2018 р. у м. Рівне проходила літня школа, що була присвячена проблемам та перспективам політики пам'яті в Україні в контексті урбаністичних студій. Ініціатором заходу виступила громадська організація «Центр студій політики пам'яті та публічної історії "Мнемоніка"» за підтримки фонду «RosaLuxemburgStiftung»у межах проекту «Палімсести пам'яті». У рамках проведеного форуму прийняли участь близько 20 учасників із різних міст й регіонів України, запрошено лекторів, студії яких віддзеркалюють сучасні тенденції європейських пошуків у галузі урбаністики та політики пам'яті.

Прочитати повністю...

 


 

Презентація творчості Богдани Фільц


     21 травня 2018 р. в рамках ІІ Міжнародного фестивалю «Київські музичні прим'єри» в залі Національної спілки композиторів України відбувся концерт-презентація нотних видань композиторки та музикознавиці, Заслуженого діяча мистецтв України, багаторічної наукової працівниці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) Богдани Михайлівни Фільц.

Прочитати повністю...

 


 

Заходи ХІІ Всеукраїнського фестивалю науки у Кропивницькому
за участю науковців ІМФЕ ім. М.Т. Рильського НАН України


     17-18 травня 2018 р. в рамках ХІІ Всеукраїнського фестивалю науки співробітники відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) на чолі із завідувачем доктором мистецтвознавства, академіком НАМ України Т.В. Кара-Васильєвою відвідали місто Кропивницький.

Прочитати повністю...

 


 

Заходи ХІІ Всеукраїнського фестивалю науки у Нагуєвичах


     17 травня 2018 р. на батьківщині великого українського поета, мислителя і ученого, «велета науки і праці» Івана Франка, в Державному історико-культурному заповіднику «Нагуєвичі», відбулись цікаві заходи. За програмою ХІІ Всеукраїнського фестивалю науки - 2018 була виголошена лекція провідного наукового співробітника Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ), доктора мистецтвознавства, професора М.О. Хая «Концепційні засади створення Центру науково-виконавської реконструкції традиційної культури бойків у ДІКЗ "Нагуєвичі"», а також відбулися презентації книг М. Хая, Л. Федоронько «Динаміка фольклорної традиції сіл Лютовиська та Биличі на Старосамбірщині» та М. Хая «Микола Будник і кобзарство».

Прочитати повністю...

 


 

Етногодина у Публічній бібліотеці імені А. Головка
напередодні свята української вишиванки


     Публічна бібліотека імені А. Головка централізованої бібліотечної системи Подільського району міста Києва звернулась до Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) з проханням провести зі школярами етногодину, присвячену Всесвітньому дню українського традиційного вбрання, яке вже протягом 12 років святкують в третій четвер травня. 16 травня 2018 р. молодший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр»,кандидат історичних наук М.В. Олійник провела зустріч із учнями 9-А класу гімназії № 257.

Прочитати повністю...

 


 

Дослідження національної ідентичності
в контексті сучасної Європи


     11 травня 2018 р. у Харкові на базі історичного факультету Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна (далі - ХНУ) в межах проведення ХVІІ Кирило-Мефодіївських читань відбулася міжнародна наукова конференція на тему «Національна ідентичність у контексті європейської мобільності», організована Центром болгаристики та балканських досліджень імені Марина Дринова ХНУ спільно з Інститутом мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ), а також Інститутом етнології та фольклористики з Етнографічним музеєм БАН, при сприянні європейської освітньої програми «Еразмус».

Прочитати повністю...

 


 

ХVIIІ МІЖНАРОДНІ СЛАВІСТИЧНІ ЧИТАННЯ,
ПРИСВЯЧЕНІ ПАМ'ЯТІ АКАДЕМІКА Л. А. БУЛАХОВСЬКОГО


     20 квітня 2018 р. у приміщенні Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка проходили чергові, ХVIIІ Міжнародні славістичні читання, присвячені пам'яті академіка Л.А. Булаховського. Співорганізаторами заходу виступали академічні установи - Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М.Т. Рильського (далі - ІМФЕ), Інститут мовознавства імені О.О. Потебні, Інститут літератури імені Т.Г. Шевченка.

Прочитати повністю...

 


 

Нова зустріч з поезією М. Рильського та В. Сосюри


     У Колонному залі ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України 19 квітня 2018 р. відбувся концерт з циклу «Великі поети в музиці», під назвою «Співи серця», присвячений ліриці видатних українських майстрів слова М. Рильського та В. Сосюри. Поетичні твори читали Анатолій Паламаренко - народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, Герой України та артистка Наталія Насікан.

Прочитати повністю...

 


 

Вшанування річниці з дня народження М. Т. Рильського


     19 березня 2018 р. з нагоди вшанування 123-річчя від дня народження М. Т. Рильського відбулося традиційне покладання квітів до його пам'ятника у Голосіївському парку. Серед присутніх були рідні поета - онук М.Г. Рильський та найстарший член родини - племінник М.Т. Рильського з с. Романівка, працівники Літературно-меморіального музею Максима Рильського на чолі з його директором В.Л. Колесник, співробітники бібліотеки ім. М.Т. Рильського та М.О. Некрасова, що у Голосіївському районі, члени Спілки письменників України, перекладачі, науковці.

Прочитати повністю...

 


 

Участь співробітників ІМФЕ ім. М.Т. Рильського
у роботі XXVII Міжнародної оптово-роздрібної виставки
HANDMADE-EXPO
(28 лютого - 03 березня 2018 р.)


     З 28 лютого по 03 березня 2018 р. у Міжнародному виставковому центрі (м. Київ, Броварський пр., 15) проходила ХХVІІ Міжнародна оптово-роздрібна виставка HANDMADE-EXPO, в роботі якої взяли участь співробітники відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ).

Прочитати повністю...

 


 

«Мудрості від Максима Рильського»


     22 лютого 2018 р. в Національному музеї літератури України в Києві відбулася презентація нової книжки «Мудрості від Максима Рильського. Вислови, поради, роздуми про філософію буття» (упорядник М.Г. Рильський, Київ, видавництво «Успіх і кар'єра», 2018).

Прочитати повністю...

 


 

Міжнародна науково-практична конференція

«РЕЖИСУРА ЕКРАННИХ МИСТЕЦТВ:

актуальні питання професії, методологія навчання»


     20-21 лютого 2018 року у Будинку кіно відбулась Третя Міжнародна науково-практична конференція «Режисура екранних мистецтв: актуальні питання професії, методологія навчання», організатором якої є Інститут екранних мистецтв (далі - ІЕМ) Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого (далі - КНУТКТ). Учасники конференції обмінялися думками щодо зміни підходів до методології навчання режисурі екранних мистецтв.

Прочитати повністю...

 


 

Лекція співробітника ІМФЕ ім. М.Т. Рильського НАН України
в рамках симпозіуму «Актуальні питання
східноєвропейської етномузикології»
(Дніпро, 08 лютого 2018 р.)


    8-10 лютого 2018 р. у м. Дніпрі проходив Перший міжнародний симпозіум «Актуальні питання східноєвропейської етномузикології», який був організований Дніпропетровською академією музики ім. М. Глінки. 10 лютого 2018 р. молодший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім.М.Т.Рильського НАН України (далі - ІМФЕ), кандидат історичних наук Володимир Васильович Щибря виголосив доповідь на тему «Традиційне вбрання Нижньої Наддніпрянщини».

Прочитати повністю...

 


  

Лекція співробітника ІМФЕ ім. М.Т. Рильського НАН України
в рамках проекту «Київ в авангарді. 1960-70-ті»
(Дім Майстер-Клас)


   10 лютого 2017 р. у рамках проекту «Київ в авангарді. 1960-70-ті», який організовує Дім Майстер-Клас (м.Київ, вул.Б.Хмельницього, 57Б), відбулася лекція відомої дослідниці українського кіномистецтва, молодшого наукового співробітника відділу екранно-сценічних мистецтв та культурології Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України (далі ІМФЕ) Оксани Валеріївни Волошенюк. До уваги слухачів було представлено авторські роздуми на тему «Кіноспалах 1960-х: як творилася модерна кіно-Україна».

Прочитати повністю...

 


 

БЛАГОСЛОВЕННА СОБОРНІСТЬ УКРАЇНИ

Різдвяні зустрічі «У промінні Віфлеємської зірки»
до 100-ліття наці
ональної злуки

 

      В останню декаду січня для киян стало традицією проведення щорічних Різдвяних зустрічей «У промінні Віфлеємської зірки», що започаткував клуб «Співоча родина». Кожного року обиралася спеціальна актуальна на часі тема - творчість М. Лисенка, М.Леонтовича, Л. Ревуцького, 100-ліття «Щедрика», 90-ліття журналу «Музика» тощо. Цього року темою обрано «Благословенна соборність України», до 100-ліття проголошення ІV Універсалу про утворення держави Україна та національної злуки.

Прочитати повністю...

 


 

Модні історії в домі Косачів

 

     13 січня 2018 р. у Музеї видатних діячів української культури (далі -МВДУК) відбувся культурно-мистецький захід «Модні історії в домі Косачів», який склався з музичних номерів, презентації колекції вишитого одягу, науково-популярних доповідей та приємного неформального спілкування друзів Музею Лесі Українки (далі - МЛУ). Координатором та ведучою вечора була старший науковий співробітник МЛУ Оксана Віталіївна Константинівська. Зустріч розпочалася з виступу квартету бандуристів Національної заслуженої капели бандуристів України ім. Г.І. Майбороди, які виконали традиційні українські щедрівки та пісні.