imfe.jpg
  English
.
.
.

2023,20222021,2020,2019,2018,2017,2016,2015,2014,2013,2012,2011,2009

 

    

46-а белградська зустріч перекладачів

 

Традиційно наприкінці року - 16-17 грудня 2021 р., відбулася чергова 46-а белградська зустріч перекладачів (BEPS), яку щорічно проводять Спілка перекладачів та Спілка письменників Сербії. Як і минулого року, зустріч проходила в онлайн форматі, а її темою було обрано літературу для дітей та розглядалися різні питання: якою мірою різниться переклад літератури для дітей та підлітків; який текст знаходить відгук у наймолодших читачів; чи існують відмінності у творчих лабораторіях перекладачів різних країн; який літературний текст має сьогодні перевагу; ці та інші питання знайшли широке висвітлення та жваве обговорення під час зустрічі.

Прочитати повністю...

 


  

УКРАЇНІСТИЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ В УГОРЩИНІ

 

26-27 листопада 2021 року у м. Ніредьгаза в Угорщині відбулася міжнародна конференція на тему «Україністика в Угорщині та поза її межами ІІ», організована кафедрою української мови та культури Ніредьгазького університету та самоврядуванням українців м. Чепела. Від 1992 року в Ніредьгазькому виші функціонувала кафедра української та русинської філології під керівництвом відомого славіста, україніста Іштвана Удварі, який 2005 року пішов з життя, далі її очолював професор Золтан Андраш, а згодом її ліквідували разом з іншими кафедрами іноземних мов вишу. Діяльність кафедри було відновлено 2017 року, завідувачкою стала доцентка Вікторія Штефуца. 2018 року відбулася перша конференція на згадувану тематику.

Прочитати повністю...

 


  

КОНФЕРЕНЦІЯ, ПРИСВЯЧЕНА НАРОДНИМ МОЛИТВАМ

 

23 вересня 2021 року у м. Будапешті, в Угорщині відбулася конференція під назвою «Молитви в народній та популярній культурі», присвячена 100-річчю від дня народження всесвітньо відомої угорської дослідниці Жужанни Ердеї. У конференції, організованій Відділенням фольклору і національних спільнот Угорського етнографічного товариства та Відділом фольклору Інституту етнографічних досліджень Центру гуманітаристики Угорської академії наук взяли участь дослідники з Угорщини та деяких інших країн (переважно в офлайн форматі, та були й онлайн-слухачі, серед них провідна наукова співробітниця ІМФЕ ім.М.Т.Рильського НАН України Леся Мушкетик, учені з Румунії та ін.

Прочитати повністю...

 


  

П'ята Міжнародна науково-практична конференція
«Україна. Європа. Світ. Історія та імена в культурно-мистецьких рефлексіях»

 

4-6 листопада 2021 р. у НМАУ ім. П. Чайковського відбулася П'ята Міжнародна науково-практична конференція «Україна. Європа. Світ. Історія та імена в культурно-мистецьких рефлексіях». Пряма трансляція Zoom-конференції відбулася на Facebook-сторінках Кафедри історії української музики та Лабораторії етномузикології.

Прочитати повністю...

 


 

XV Міжнародна наукова конференція «Драгоманівські студії»
(Софія, 2021)

 

21-22 жовтня 2021 року у Софійському університеті імені Св. Климента Охридського відбулася XV Міжнародна наукова конференція «Драгоманівські студії» на тему «Україністика в Болгарії та у світі». Конференція пройшла в рамках відзначення 25-ї річниці існування спеціальності «Україністика» в Софійському університеті імені Св. Климента Охридського. Захід відбувався у змішаному форматі - очно та онлайн на платформі Zoom. На відкритті конференції виступили проректор Софійського університету Васіл Марінов, Надзвичайний та Повноважний Посол України в Болгарії Віталій Москаленко, декан факультету слов'янської філології Бойко Пенчев, завідувач кафедри слов'янського мовознавства Албена Стаменова, заступник голови Спілки українських організацій в Болгарії «Мати-Україна» і засновниця конференції «Драгоманівські студії» Антоніна Якімова, основоположниця україністики в Софійському університеті доцент Лідія Терзійська.

Прочитати повністю...

 


 

Всеукраїнський круглий стіл
«Держава і Церква в новітній історії України: сучасні виклики»

 

21 жовтня 2021 р. відбувся Всеукраїнський круглий стіл «Держава і Церква в новітній історії України: сучасні виклики». Захід тривав в он-лайн форматі. Організаторами цієї події стала кафедра історії України Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка (далі - ППНУ), за підтримки Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України, Української асоціації релігіє знавців, Національної спілки краєзнавців України.

Прочитати повністю...

 


 

Будник-Будитель — знову будить!

 

Ось уже понад 20 літ проминуло як невблаганний час забрав від нас Миколу Будника - Панотця Київського кобзарського цеху. Щорічно вечори його Пам'яті регулярно відбуваються у містах його останнього спочинку - Ірпені, Києві, Харкові... Кілька слів про феномен Миколи Будника як Світоча й Подвижника однієї із найвеличніших епічних традицій світу... Біля 30 років тому на Міжнародній лордівській конференції у Києві, коли будниківський рух тільки розпочинався, вчені-епікознавці з усього світу попри бурхливі дискусії з приводу динаміки згасання думового епосу і достеменності його відтворення в сучасних умовах чомусь говорили не про небезпеку профанації кобзарства як явища колгоспними капелями бандуристів та консерваторськими катедрами квазікобзарства, а про середовище молодих хлопців, що ходять по Голосіївському лісі і ріжуть сухі дерева на інструменти «незрозумілої» на той час конструкції. Через пару літ, як ті бандури, кобзи і ліри зазвучали - Будника назвали «напівлеґендарним»...

Прочитати повністю...

 


 

51-а Міжнародна наукова зустріч славістів «у дні Вука»

 

15-19 вересня 2021 р. у Белграді відбулася 51-а Міжнародна наукова зустріч славістів «у дні Вука», яку щороку організовує Міжнародний славістичний центр Белградського університету. На обговорення було винесено три основні проблеми, пов'язані з перспективним розвитком сербської мови та літератури: «Сербська лінгвістика - перспективи діахронного та синхронного вивчення», «Перспективи сербського літературознавства», а також «Сербістика в іноземних університетах та стан сербської мови сьогодні». На відміну від попереднього року, коли конференція відбувалася онлайн, на цьогорічну зібралося чимало учасників, зокрема і з-за кордону, при цьому засідання проходили також у гібридному форматі.

Прочитати повністю...

 


 

Презентація довгоочікуваного видання в Національному
музеї українського народного декоративного мистецтва
Кара-Васильєва Т. Стиль модерн в Україні. Київ: Видавничий дім
Дмитра Бураго, 2021. 215 с.

 

У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (НМУНДМ) в Києві відбулась презентація довгоочікуваного видання «Стиль модерн в Україні», що належить авторству відомого науковця, дослідника українського народного та декоративного мистецтва, доктора мистецтвознавства, професора, завідувачки відділом образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв Інституту мистецтвознавства, фольклористики, етнології імені М. Т. Рильського НАН України, академіка Національної академії мистецтв України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Тетяни Кара-Васильєвої.

Прочитати повністю...

 


 

Відзначення Дня захисника України. Герої Базару

 

14 жовтня 2021 року - День захисника Вітчизни - збігається з християнським святом Покрови. Його ще називають козацьким святом, адже Богородиця була заступницею і покровителькою Січового козацтва, символізувала небесний захист від ворогів.

Прочитати повністю...

 


 

27 травня 2021 року Теофіл Рендюк, доктор історичних наук, старший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України брав участь у роботі VІ Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні тенденції регіональної співпраці: україно-румуно-молдовський вимір».

Прочитати повністю...

 


 

27 травня 2021 року Теофіл Рендюк, доктор історичних наук, старший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України брав участь у роботі VI-ї Міжнародної науково-практичної конференції «Козацька педагогіка як доленосний феномен формування світоглядних засад сучасного міжнародного козацького руху».

Прочитати повністю... 

 Чернівці - столиця вишиванкового руху

 

Святкування 15-річчя Всесвітнього дня вишиванки було розпочато на буковинській землі, на якій народилась, утвердилась і поширилась світом сучасна традиція українців вдягати вишиту сорочку у третій четвер травня. Задум у спеціально призначений день одягати улюблену вишиту сорочку виник спонтанно у 2006 році у колі студентів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Молодим людям вдалось передати свій патріотичний запал чернівчанам, він був підхоплений в усіх містах, містечках і селах нашої Батьківщини, а згодам у різних куточках світу, де живуть українці та шанують національну культуру. Натхненники, ініціатори, провідники ідеї святкування створили Громадське об'єднання «Всесвітній день вишиванки» (далі - ГО), який очолила Леся Воронюк. Творці дня вишиванки довели, що національні проєкти, навіть з обрядової культури, можна підняти на рівень руху по глобалізованих магістралях українського життя. Новітнє етнокультурне починання може жити в формати традиції, якщо воно динамічно розвивається в темпі сучасного ритму життя, відбиває запити часу.

Прочитати повністю...

 Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт
учнів-членів МАН

 

15-16 травня 2021 р. відбувся ІІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН. До складу журі секції «Фольклористика» входили четверо науковців ІМФЕ НАН України: голова журі Єфремова Л. О. - докторка мистецтвознавства, провідна наукова співробітниця, члени журі Вахніна Л. К., кандидатка філологічних наук, завідувач відділу української та зарубіжної фольклористики, Коваль-Фучило І. М., кандидатка філологічних наук, старша наукова співробітниця, Ставицька Я. В., кандидатка філологічних наук, молодша наукова співробітниця.

Прочитати повністю...

 26 квітня 2021 року, за участі доктора історичних наук, старшого наукового співробітника відділу «Український етнологічний центр» ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАНУ Теофіла Рендюка, відбулася онлайн-презентація двомовного (українською та англійською) навчального посібника «Культурна дипломатія».

Прочитати повністю... 

 Лекція Т. Г. Рендюка 22 квітня 2021 року.

 

22 квітня 2021 рокустарший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України, доктор історичних наук Т.Г. Рендюк виступив в онлайн-режимі з лекцією на тему «Етнічні укпаїнці в сусідніх з Україною державах та етнічні представники цих країн у нашій державі» перед студентами та викладачами Чернівецького національного університту ім. Ю. Федьковича, Ужгородського та Лвівського національних університетів.

Прочитати повністю...

 Духовність, що єднає народи

 

«Разом, із вірою у наші вікові духовні цінності, будуємо Європу процвітання» - так називається ІІ Міжнародна наукова конференція, яка відбулась в режимі онлайн 25-26 березня 2021 р. У роботі конференції брали участь науковці та церковні діячі з України, Румунії, Республіки Молдова, Італії, Франції та інших країн. Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України представляв старший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр», доктор історичних наук Т.Г. Рендюк. Окрема секція конференції була присвячена вихідцю з України (Полтава), старцю Нямецького монастиря (Румунія), преподобному Паїсію Величковському та його духовно-культурній спадщині.

Прочитати повністю...

 Фільм «Іван Мазепа»

 

«ІВАН МАЗЕПА» - черговий резонансний історико-документальний фільм з серії «Таємниці великих українців», знятий на замовлення Міністерства культури України, розміщений в YouTube Телеканалу «1+1» у березні 2021 року та присвячений 382-й річниці від дня народження видатного борця за незалежність України.

Прочитати повністю...

 ЛЕГЕНДИ ПРО ЛЕСИН-ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РУШНИК:
НАРОЩУВАННЯ НОВИХ СМИСЛІВ

 

9 березня 2021 р. у Київському літературно-меморіальному музеї Максима Рильського (далі - Музей) відбулася лекція кандидата філологічних наук, молодшого наукового співробітника Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ) Тетяни Броварець «Легенди про Лесин-Шевченківський рушник: нарощування нових смислів».

Прочитати повністю... 

 Світлій пам'яті Будника-Будителя

 

Ось уже 20 літ проминуло як невблаганний час забрав від нас Миколу Будника - Панотця Київського кобзарського цеху. Цьогоріч вечори пам'яті відбудуться у місті його останнього спочинку - Ірпені, а також, можливо, у Києві та Харкові, на батьківщині Івана Франка і за кордоном, незважаючи на певне запізнення через пандемічні перепони. Кілька слів про феномен Миколи Будника як світоча й подвижника однієї із найвеличніших епічних традицій світу. Біля 30 років тому на Міжнародній лордівській конференції у Києві, коли будниківський рух тільки розпочинався, вчені-епікознавці з усього світу попри бурхливі дискусії з приводу динаміки згасання думового епосу і достеменності його відтворення в сучасних умовах чомусь говорили не про небезпеку профанації кобзарства як явища колгоспними капелами бандуристів та консерваторськими кафедрами квазікобзарства, а про середовище молодих хлопців, що ходять по Голосіївському лісі і ріжуть сухі дерева на інструменти «незрозумілої» на той час конструкції. Через пару літ, як ті бандури, кобзи і ліри зазвучали - Будника назвали «напівлегендарним»...

Прочитати повністю...

 Міжнародна наукова онлайн-конференція «Алкоголь і тверезість: Минуле та сучасність»

 

4-5 березня 2021 року у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на базі історичного факультету тривала Міжнародна наукова онлайн-конференція «Алкоголь і тверезість: Минуле та сучасність».

Прочитати повністю...

 Фільм «Богдан Хмельницький»


«БОГДАН ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ» - перший резонансний історико-документальний фільм з серії «Таємниці великих українців», знятий на замовлення Міністерства культури України, присвячений 425-річчю від дня народження видатного українського гетьмана та продемонстрований телеканалом «1+1» 7 лютого 2021 року.

Прочитати повністю...

 Розвивається співробітництво з Туреччиною

 

Незважаючи на обмеження міжнародних контактів через пандемію Covid-19, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України продовжує плідне наукове співробітництво, підтримуючи, зокрема, зв'язки онлайн із багатьма країнами Європи та світу.

Прочитати повністю...

 ІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту
науково-дослідницьких робіт
учнів-членів МАН України
(2020/2021)


28 лютого 2021 р. відбувся ІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України за 2020/2021 навчальний рік по Відділенню літературознавства, фольклористики та мистецтвознавства.

Прочитати повністю...

 Презентація збірника матеріалів
ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції
«Митрополит Петро Могила: маловідомі сторінки життя»

 

25 лютого 2021 р. старший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України, доктор історичних наук Т.Г. Рендюк, у приміщення агентства «Укрінформ» презентував тримовний збірник матеріалів ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Митрополит Петро Могила: маловідомі сторінки життя», що відбулася 27 листопада 2020 р. та присвячена відзначенню 425-річчя від дня народження видатного культурного і духовного діяча першої половини XVII століття.

Прочитати повністю...

 Вшанування 150-річчя від дня народження Лесі Українки

 

25 лютого 2021 р. старший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, доктор історичних наук Теофіл Георгійович Рендюк взяв участь у Міжнародному дипломатично-науковому марафоні «Леся єднає світ», який присвячений відзначенню 150-річчя від дня народження геніальної Лесі Українки.

Прочитати повністю...

 Конкурс науково-дослідних робіт МАН 2021

 

Карантинні обмеження не завадили проведенню традиційного захисту науково-дослідницьких робіт школярів - членів Малої Академії наук України. Учасники мали змогу представити свої пошукові напрацювання в режимі онлайн: у новій формі індивідуального постерного захисту та під час виступу на загальній конференції.


 Прочитати повністю... Різдвяні зустрічі 2020 в YouTube

 

02 лютому 2021 р. в YouTube з'явилось відео з ХV Різдвяних зустрічей «У промінні Віфлеємської зірки»: До 100-річчя культурної дипломатії України «Наша дума, наша пісня - слава України». Старший науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, кандидат мистецтвознавства Валентина Володимирівна Кузик є ініціатором та постійною ведучою щорічних Різдвяних зустрічей.

 

Прочитати повністю...