imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

Ювілейна виставка Олександра Бородая і Тамари Турдиєвої
в Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури

 

Напередодні 75-річного ювілею заслуженого художника України Олександра Бородая (15.09.1946 - 08.11.2019) у Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури (НАОМА) в Києві відкрилась виставка Майстра (гаряча емаль, графіка, живопис, ескізи монументальних творів) та його дружини - члена Національної спілки художників України, живописця, художниці-портретистки Тамари Турдиєвої.

Завдячуючи цій подвійній персоналії, О. Бородай і Т. Турдиєва своїми роботами повернулися у рідні стіни легендарної alma mater, де вони виховувалися і зростали як високопрофесійні митці в кінці 1960-1970-х рр. Це було 50 років тому - в часи, коли НАОМА, а тоді - Київський державний художній інститут (КДХІ) вважався найелітарнішим серед вишів мистецтв; коли абітурієнти-щасливці, які попри колосальний конкурс ставали студентами КДХІ, з перших днів починали зранку до ночі напружено навчатися в інститутських майстернях; часи, коли усі педагоги заслужено мали беззаперечний авторитет, не кажучи вже про народного художника СРСР Тетяну Яблонську, в майстерню якої потрапляли тільки справжні особистості, які її не просто поважали та любили, а обожнювали.

Віддаємо належне: Тамара Турдиєва своїми полотнами в експозиції НАОМА доводить, що недаремно стала обраницею академіка Т. Н. Яблонської, яка в кінці 1960-1970-х рр. дуже прискіпливо відбирала до майстерні монументального живопису КДХІ найкращих студентів живописного факультету. І твори Т. Турдиєвої свідчать, що вона є гідною свого Вчителя. І саме сьогодні - через півстоліття, талант Турдиєвої продовжує розквітати та висвічуватися новими гранями саме українського майстра портрету, натюрморту, жанрової картини з характерними для нього рисами ліричності та пісенності живопису.

Тетяна Нилівна Яблонська не помилилася, безперечно, і в Олександрі Бородаї: можливо, першою розгледіла в ньому природженого художника-монументаліста з широким діапазоном творчих можливостей. Він був живописцем від Бога, віртуозним майстром рисунка, митцем багатогранного обдарування і захоплень, що асоціюється з майстром доби Ренесансу. Він міг би змагатися у досконалості з будь-ким з класиків.

Водночас ім'я Олександра Бородая в художньому світі України останніх десятиліть отримало широкий розголос як фундатора національної школи сучасної живописної емалі. Він першим з митців підійшов до цього матеріалу і техніки виконання як художник-монументаліст, чим різко змінив стійкі уявлення про емаль, про її образну суть і навіть конструктивні основи цього чарівного мистецтва. Експериментальні твори О. Бородая відкрили невідомі раніше перспективи входження художньої емалі в архітектурний простір. Кияни добре знайомі з емальєрним живописом Бородая в інтер'єрі метро «Видубичі»: його декоративні панно за мотивами давньоруських емалей із серії «Відлуння минулого» (мідь, емаль, кольоровий мармур, 1991; співавтор О. Бабак) - важливі кольоропластичні акценти в облямівці порталів і стін вестибюлів станцій.

О. Бородай піднявся в українському мистецтві у «невимовну височінь», стартуючи зі злітного майданчику майстерні академіка Т. Н. Яблонської, і можна стверджувати, що цей її учень в КДХІ виявився найбільш послідовним представником її потужної школи монументального мистецтва. Водночас він шукав себе у різних образотворчих жанрах - у живопису, графіці, рисунку, що засвідчують його твори на нинішній виставці в НАОМА.

У відкритті виставки виступами взяли участь проректор НАОМА Андрій Яланський; співорганізатор мистецького заходу, завідувач кафедри живопису НАОМА Олесь Соловей; науковий співробітник ІМФЕ, кандидат мистецтвознавства Зоя Чегусова; народний художник України, академік НАМУ, професор НАОМА Василь Перевальський; старший викладач кафедри дизайну Київського національного університету будівництва та архітектури (КНУБА) Леся Рябчук; учениця та послідовниця О. Бородая художниця Тетяна Ільїна; автор виставки художниця Тамара Турдиєва, студенти НАОМА та КНУБА.

Як підкреслив один з ініціаторів та організаторів ювілейної виставки А. Яланський: «Творчість і новаторство Олександра Бородая, Тамари Турдиєвої є яскравим доказом для сучасних студентів Академії необхідності якісної мистецької освіти перед початком свого власного творчого шляху у професії». «Вперше роботи Олександра Андрійовича і Тамари Якубівни постали перед глядачами, як загальний портрет синергії двох непересічних особистостей та творчого потенціалу родини сучасних українських митців», - відзначив співорганізатор мистецького заходу Олесь Соловей. - «Ця виставка, впевнений, спонукає студентів по-новому поглянути на обрану ними професію та подвижництво у мистецтві». Зоя Чегусова, як дослідник творчості О. Бородая, визначила головні етапи мистецького шляху Майстра, дала оцінку його творчості і експонованим роботам його дружини.

Тамара Турдиєва звернулась до колег з проханням підтримати ініціативу створення Музею-майстерні імені Олександра Бородая у приміщенні робітні, нерозривно пов'язаної з життям та творчістю цієї видатної особи. «Величезне творча спадщина Олександра Андрійовича Бородая повинна бути не лише збережена, а й увійти у загальну історико-культурну спадщину нашої Батьківщини», - закликала Тамара Турдиєва, що отримало одностайне схвалення присутніх.

 

  

 

Зоя Чегусова
науковий співробітник відділу образотворчого та
декоративного мистецтв ІМФЕ,
кандидат мистецтвознавства