imfe.jpg
  English
.
.
.

2022,2021,2020,2019,2018,2017,2016,2015,2014,2013,2012,2011,2009

 

  

НАУКОВИЙ СЕМІНАР «СВІДЧЕННЯ ВІЙНИ» У ВАРШАВІ

 

15 червня 2022 р. в Інституті археології та етнології Польської академії наук відбулося засідання наукового семінару на тему «Свідчення війни», ініціатором якого став керівник відділу сучасної антропології та етнології професор доктор габілітований Дагнослав Демський.

Семінар проходив у змішаному форматі, частина учасників перебувала в залі засідань ІАЕ ПАН, інші - підключилися в режимі онлайн. Серед присутніх на платформі були відомі етнологи та антропологи не тільки з Варшави, а й з інших регіонів Польщі та за кордону.

Прочитати повністю...

 


 

НЕ ПРИПИНЯЄТЬСЯ МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО ІНСТИТУТУ МИСТЕЦТВОЗНАВСТВА, ФОЛЬКЛОРИСТИКИ ТА ЕТНОЛОГІЇ ІМ. М.Т. РИЛЬСЬКОГО НАН УКРАЇНИ

 

Військова агресія РФ проти України не змогла припинити міжнародні наукові зв'язки, розірвати напрацьоване раніше співробітництво Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (далі ІМФЕ) з профільними науковими установами Західної та Центральної Європи, а також Центральної Азії.

Перебуваючи тимчасово у Киргизстані - країні «високих гір та величного епосу "Манас"», я мала можливість переконатися, що народна культура країни відіграє не лише роль скарбниці збереження національної спадщини, їй надається тут виключне значення у плані національного та економічного розвитку, а відтак дослідження та популяризації.

Прочитати повністю... 

 


 

Культурно-мистецькі заходи "Somos de Ucrania con amor" («Ми з України з любов'ю»): концерт з виставкою образотворчого та декоративного мистецтва в монастирі братів Капуцинів у місті Ареніс Мар в провінції Барселони

 

Жорстоке сьогодення, яке переживає наша рідна Україна вимагає розгортання культурно-мистецького фронту та систематичної роботи з популяризації української культури у світі.

12 червня в церкві монастиря братів Капуцинів «Caputxins Catalunya Curia Provincial» у місті Ареніс Мар в провінції Барселони відбувся концерт «Somos de Ucrania con amor» з виставкою образотворчого та декоративного мистецтва, яка була влаштована зусиллями Всеукраїнської громадської організації «Інтелектуальна Україна» в особі Голови кандидата педагогічних наук Т. М. Струбчевської та за участі наукової співробітниці відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва нашого Інституту, кандидата мистецтвознавства Г.В. Істоміної.

Прочитати повністю... 

 Українсько-польське наукове співробітництво. Зустріч у Варшаві з президентом НАН України академіком Анатолієм Загороднім

 

Від перших днів війни гасло «Солідарні з Україною» стало головним у Республіці Польща.

Під цим гаслом 2 червня 2022 р. у Варшаві відбулася спільна зустріч президентів Польської Академії наук академіка Єжи Душинського та президента НАН України академіка Анатолія Загороднього. Не випадково місцем для спільного засідання було обрано Палац Сташиця, старовинний будинок, який ще у ХІХ столітті було побудовано спеціально для Польської академії наук.

Прочитати повністю... 

 Конференція директорів європейських етнографічних музеїв
(Будапешт 25-27 травня 2022 р.)

 

25-27 травня 2022 року відбулася Міжнародна наукова конференція з обговорення досягнень та актуальних проблем життя європейських музеїв. Її було присвячено відкриттю роботи Етнографічного музею в новому приміщені знакової споруди в Міському парку Будапешта, де поруч -Площа Героїв, а неподалік в старовинному замку знаходиться Сільськогосподарський музей. За тематичне гасло конференції було обрано звернення: «Як справи?». Своїми відповідям на це питання ділилися 22 доповідачі з 14 країн - очільники різних музейних інституцій етнографічного спрямування з Фінляндії, Бельгії, Словенії, Франції, Швеції, Угорщини, Хорватії, Швеції, Німеччини, Італії, Словаччини, Естонії, Великої Британії, Швейцарії та Польщі.

Прочитати повністю... 

 Увага до народної релігійності

 

26-27 травня 2022 р. у с. Сволово, поблизу міста Слупськ (Поморське воєводство, Польща) відбулася Міжнародна наукова конференція «Народні джерела культури. Народна релігійність». Організатори конференції: Інститут філології Поморської академії в Слупську, Музей Середнього Помор'я в Слупську, Німецький історичний інститут у Варшаві. Конференція відбулася під патронатом Польського народознавчого товариства; науковий керівник - професор, доктор габілітований Даніель Каліновський, секретар - доктор Анджей Стаховяк. Конференція відбулася у приміщеннях Музею народної культури Помор'я у Сволові. Усього було виголошено 38 наукових доповідей, оглянуто етнографічний фільм «Доторкнутися до ікони».

Прочитати повністю... 

 КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКІ ЗАХОДИ «SOMOS DE UCRANIA CON AMOR» («МИ З УКРАЇНИ З ЛЮБОВ'Ю»): КОНЦЕРТ З ВИСТАВКОЮ ОБРАЗОТВОРЧОГО ТА ДЕКОРАТИВНОГО МИСТЕЦТВА

 

У цей важкий і доленосний для України і Світу час вимагає від кожного принципово нового усвідомлення відповідальності перед Всемогутнім Богом та світовою спільнотою за встановлення миру та збереження Планети. Вимушені переселенці патріотично налаштовані й попри всі складнощі приєдналися до заклику про дієвий професійний мистецький фронт.

Прочитати повністю...

 Всесвітній день вишиванки в Будапешті

 

Після 24 лютого 2022 року життя українців наповнюється невимовним болем від втрат у війни; весь цивілізований світ вражає незламна звитяга українських захисників і захисниць та невичерпний героїзм звичайних людей, зусилля яких наближають перемогу України над російським агресором.

Прочитати повністю...

 Кобзарі в розбомбленому Ірпені...

 

Ідея цього заходу виникла після серії концертів, організованих МВК Ірпеня на руїнах розбомбленого міського Будинку культури та різних сцен у центрі та парках міста... Але з самого початку організації з'ясувалося, що більшість цеховиків Київського кобзарського цеху роз'їхались - хто на фронті, хто у теробороні своїх міст, а хто іще далі...Проте зусиллями завідувачки міськвідділу культури Є. Антонюк, автора ідеї проф. М. Хая, цехмайстра ККЦ - М. Товкайла та настоятеля УГКЦ о. Мирослава Латинника вдалося за тиждень зібрати групу із тих, хто виявився на сьогодні найближче до Ірпеня. Зокрема, до заходу долучилися, крім згаданих, Сергій Волченко та Святослав Силенко з Києва... А бійця Тероборони ЗСУ, леґендарного вже Народного артиста України Тараса Компаніченка за зверненням Київського кобзарського цеху навіть військове командування 241-ї бригади спеціально відрядило в цю неділю до Ірпеня...

Прочитати повністю...

 Нове видання архівної спадщини

 

Щойно вийшла друком книга Тетяни Кара-Васильєвої «Тонкі струни серця». У ній розповідається історія, що відбулася сто років тому, коли на життєвому шляху на коротку мить зустрілися молоді люди - Олександр Олесь і Стефан Кара-Васильєв. Обидва - студенти Харківського ветеринарного інституту, окрилені поезією, любов'ю до всього прекрасного, з гострим відчуттям молодості, а також закоханістю до Юлії Шатанько.

Прочитати повністю...

 Візит до народознавчого центру

 

Нещодавно, 27 квітня 2022 р., Музей народного мистецтва в Отрембусах (Польща) відвідала кандидат мистецтвознавства, наукова співробітниця відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Зінаїда Косицька. Багаті фонди цього унікального приватного музею були зібрані впродовж кількох десятиліть Мар'яном Покропеком, професором Інституту етнології та культурної антропології Варшавського університету.

Прочитати повністю...

 Етнографічна виставка в Лодзі на підтримку України

 

Від початку активної фази російсько-української війни наш народ відчуває дієву підтримку від польського народу. У Польщі знайшли прихисток мільйони українців. Для дослідників традиційної культури в ці дні особливо цінна увага польських науковців до українського народного мистецтва. Так, 12 квітня 2022 року в Археологічному і етнографічному музеї у Лодзі відкрилася виставка «В діалозі. Українські традиції за польським столом» («W dialogu. Ukraińskie tradycje przy polskim stole»). Організувала виставку співробітниця музею, магістр Аліція Возняк, старша кураторка відділу народного одягу та текстилю, за підтримки адміністрації й інших працівників музею. Мета виставки - популяризація культури України. Організатори виставки сподіваються, що зали музею стануть простором взаємного українсько-польського відкриття культур, освітньою платформою обміну думками. Це буде місце зустрічі для родин, школярів, презентацій фільмів та інших мистецьких здобутків.

Прочитати повністю...

 Новорічна імпреза в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва: «Мова емалі. Діалог з киянами»

 

Під час новорічних свят у залах Національного музею українського народного декоративного мистецтва (НМУНДМ) в Києві відбувається дивовижна за своєю чарівною красою виставка, яка сприймається справжнім різдвяним чудом. «Мова емалі. Діалог з киянами» - таку назву отримала персональна виставка київського художника-емальєра, члена Національної спілки художників України, лауреата Державної премії імені Катерини Білокур (2020), Державної премії імені Іллі Рєпіна (2021), Міжнародного бієнале декоративно-прикладного мистецтва (Ташкент, Узбекистан, 2021) Олексія Коваля. У відкритті новорічної імпрези брали участь виступами Генеральний директор НМУНДМ Людмила Строкова, голова секції декоративно-прикладного мистецтва Київської організації Національної спілки художників України Володимир Балибердін, науковий співробітник відділу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтв ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України, кандидат мистецтвознавства Зоя Чегусова, автор мистецького проєкту - художник Олексій Коваль.

Прочитати повністю...

 Заходи з нагоди відзначення 426-річчя від дня народження та 375 років від дня смерті Митрополита Київського, Галицького і всея Руси Петра Могили

 

Упродовж 12-13 січня 2022 року відбулися заходи з нагоди відзначення 426-річчя від дня народження та 375 років від дня смерті Митрополита Київського, Галицького і всея Руси Петра Могили. Зокрема, 12 січня провідний науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр», доктор історичних наук Т. Г. Рендюк уперше презентував широкій аудиторії науковців, краєзнавців, освітян, священиків, представників влади та громадських організації трирівневий науково-публіцистичний проєкт під назвою «Маловідомі сторінки життя Петра Могили» (н. п. Білогородка Київська область).

Прочитати повністю...