imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

Всесвітній день вишиванки в Будапешті


Після 24 лютого 2022 року життя українців наповнюється невимовним болем від втрат у війни; весь цивілізований світ вражає незламна звитяга українських захисників і захисниць та невичерпний героїзм звичайних людей, зусилля яких наближають перемогу України над російським агресором.

Сьогодні ворог зухвало заперечує факт існування українства як нації. Виразним проявом ідентичності, одним із національних символів нашого народу є вишита сорочка. Шана до історії розвитку і побутування вишиваного рукотвору, залюбування красою виробу, захоплення народною майстерністю викликали в чернівецьких студентів ідею започаткування Всесвітнього дня вишиванки (свято відзначаємо у третій четвер травня).

Саме у таких реаліях війни демонстрація традиційної вишиванка продовжує втілювати українську минувшину, а популярність її нових варіацій та способів носіння серед населення свідчать про майбуття української культури. Недаремно цього року творці сучасного вишиванкового руху обрали девізом свята «Вишиванка - духовна броня українців», який в умовах війни фокусує увагу всього цивілізованого світу до нашого народу, національної культури та спонукає демократичну спільноту до підтримки України проти загарбників.

Культурно-освітні осередки української діаспори виконують місію «народної дипломатії». Зокрема, активною є українська громада в Угорщині. У Всесвітній день вишиванки Українська асоціація «Єдність» організувала велелюдну акцію «Живий ланцюг за Україну» в Будапешті (на мосту Свободи). Слід відзначити, що живий ланцюг поєднав українців з багатьох регіонів України, було чимало вихідців із Харкова, Одеси, Києва, Львова та інших населених пунктів.


Акція на Всесвітній день вишиванки 19 травня 2022 року в Будапешті


У цьому заході, що привернув увагу угорського суспільства до війни Росії проти України, взяли участь завідувачка відділу української та зарубіжної фольклористики Інститу мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (далі - ІМФЕ), кандидатка філологічних наук Лариса Вахніна та наукова співробітниця відділу «Український етнологічний центр», кандидатка історичних наук Марина Олійник. Згадаймо, що й у 1989 році будапештці об'єднались у живий ланцюг, виборюючи свою незалежність.


Акція в Будапешті 1989 року. Світлина з вуличної експозиції Музею терору в Будапешті

 

Науковці ІМФЕ біля пам'ятника Т. Г. Шевченку в Будапешті


Народознавиці Інституту вдячні за можливість співпраці з громадськими організаціями діаспори, зокрема, Українській асоціації «Єдність» та Товариству української культури в Угорщині.

 

Лариса Вахніна з волонтерами в Центрі української культури в Будапешті


Громадські діячі Української асоціації «Єдність» організували 14 травня 2022 року комбіновану онлайн/офлайн зустріч, яка була приурочена до Всесвітнього дня вишиванки. Модератором події була пані Наталія Шипайло, інформаційно-організаційний сегмент заходу забезпечив Ігор Шипайло. Зі вступним словом виступила ініціаторка та ідеологиня свята, кандидатка політичних наук Леся Воронюк:

https://www.youtube.com/watch?v=LJq6AjVYu5E&t=35s

Міні-лекцію «Вишиванка - краса, що захищає ідентичність» провела Марина Олійник:

https://www.youtube.com/watch?v=AU7TZ80iEwQ

Цікаву презентацію представила старша наукова співробітниця Музею видатних діячів українсько культури Оксана Константинівська.

Про втілення в життя освітньо-мистецького проєкту «Вишивка в одязі видатних українців» розповіла його керівниця Тетяна Зез.

У рамках культурно-освітнього проєкту для українців в Будапешті, організованого українською актрисою кіно Єлизаветою Майською, 22 травня 2022 року відбувся науково-культурний захід за участі представників української та угорської спільнот. За сприяння куратора-представниці від угорської культурної громади Тари Хозей на сцені вуличного простору Угорського дому музики, Марина Олійник провела наукову лекцію «Зберегли вишиванку - збережемо й Україну»; колекціонерка Ніна Севастьянова представила зразки українського вбрання. На завершення заходу відбулося жваве обговорення за темою.

 

Учасники заходу

 

 

Лариса Вахніна
завідувач відділу української
та зарубіжної фольклористики,
кандидат філологічних наук,

Марина Олійник
науковий співробітник,
кандидат історичних наук