imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

Конференція директорів європейських етнографічних музеїв
(Будапешт 25-27 травня 2022 р.)

 

25-27 травня 2022 року відбулася Міжнародна наукова конференція з обговорення досягнень та актуальних проблем життя європейських музеїв. Її було присвячено відкриттю роботи Етнографічного музею в новому приміщені знакової споруди в Міському парку Будапешта, де поруч -Площа Героїв, а неподалік в старовинному замку знаходиться Сільськогосподарський музей. За тематичне гасло конференції було обрано звернення: «Як справи?». Своїми відповідям на це питання ділилися 22 доповідачі з 14 країн - очільники різних музейних інституцій етнографічного спрямування з Фінляндії, Бельгії, Словенії, Франції, Швеції, Угорщини, Хорватії, Швеції, Німеччини, Італії, Словаччини, Естонії, Великої Британії, Швейцарії та Польщі.

Основними темами для обговорення на етноконференції стали проблеми творення сучасних концепцій експонування, збереження колекцій, переосмислення й уникнення колоніальних підходів у представленні матеріалу, готовності швидко реагувати на нові виклики. Зокрема, генеральний директор Естонського національного музею звернув увагу на проблему кризи безпеки, яку принесла війна в Україну, та на важливість збереження культурної спадщини. З тезами доповідей учасників заходу можна ознайомитись за покликанням:

https://ethnoconference.neprajz.hu/Abstract_ebook.pdf

Світові засоби масової інформації рясніють повідомленнями про те, що світова інтелектуальна й мистецька громадськість глибоко шокована варварською навалою росіян. Поза сумнівом, однією з її складових, є культурний геноцид України, втілений у жорстокому нищенні не лише життя людей, а також й національних цінностей. На кінець травня 2022 року за даними Міністерства культури України було пошкоджено 367 об'єктів культурної спадщини, 9 з них зруйновано вщент на Київщині, Чернігівщині, Сумщині, Донеччині, Харківщині. Крім цього, невідомою залишається доля ще 23 пам'яток, які потрапили під тимчасову окупацію. Відбувається руйнування російською армією музеїв краєзнавчого спрямування, які мають у своїх колекціях цінні експонати світового культурного надбання. Зокрема, такі як картини Марії Приймаченко, що зберігалися в Іванківському районному історико-краєзнавчому музеї. Бомбардуванню піддають науково-культурні осередки, в яких дотримувалися європейських цінностей, наприклад, музей Григорія Сковороди. Окрім руйнувань, культурні пам'ятки страждають від мародерства з боку окупантів - незаконного вивезення артефактів до Росії. Відомо, що Верховна Рада України та Президент України Володимир Зеленський звернулись до ООН та ЮНЕСКО з вимогою виключити країну-терориста зі складу цих організацій.

Боротьба з агресором триватиме до перемоги, за якою послідує мирне життя й відбудова нашої Батьківщини, збереження та шанування історичного, мистецького та духовного надбання нашого народу. До слова, у 2021 році в м. Чернівці, яке є новітньою столицею вишиванкового руху, було розпочато роботу з реалізації амбітного проєкту Музею української вишиванки, але повномасштабна війна завадила цьому, тому команда кураторів ГО «Всесвітній день вишиванки» направила свою діяльність передусім на волонтерське забезпечення потреб фронту. Досвід розробки сучасного музейного простору в Будапешті може стати в пригоді тоді, коли настане час відновлення культурного потенціалу національного музейництва в Україні.

У рамках багаторічної наукової співпраці з Інститутом етнології Дослідницького центру гуманітаристики Угорської академії наук (далі - ІЕ ДЦГ УАН) співробітники нашого Інститут взяли участь на відкритті конференції та презентації нового музейного простору.

 

Старша наукова співробітниця ІЕ ДЦГ УАН Каталін Югас, наукова співробітниця ІМФЕ Марина Олійник, генеральний директор ДЦГ, директор ІЕ ДЦГ УАН, професор Балаж Балог на урочистостях з нагоди відкриття нового приміщення Етнографічного музею та Міжнародної наукової конференції

 

 

За 150 років функціонування Етнографічного музею зібрано колекцію більше 250 000 артефактів з Угорщини та усього світу. До недавнього часу Угорський етнографічний музей знаходився в старовинному будинку колишньому Палаці правосуддя, навпроти парламенту Угорщини. Крім предметів традиційної культури, у його сховищах зберігаються чимало інших колекцій, зокрема фото та відео документів, музичних інструментів, ікон, кераміки та одягу різних народів. Великий обсяг експонатів із музейного сховища унеможливило презентацію предметів в одній експозиції. Тому нещодавно для їхнього розміщення було збудовано спеціальне приміщення, спроєктоване з урахуванням сучасних концепцій музейництва і практичних потреб європейських поціновувачів історії та культури.

Відео про Етнографічний музей доступно за покликанням:

https://www.youtube.com/watch?v=3jvejgD6-6o&t=166s
https://www.youtube.com/watch?v=X_WduLXBgfk

 

 

Лариса Вахніна
завідувач відділу української
та зарубіжної фольклористики,
кандидат філологічних наук;

Марина Олійник
науковий співробітник,
кандидат історичних наук