imfe.jpg
  English
.
.
.

| Надрукувати |

Український семінар у Сорбонні

 

27 жовтня 2022 р. на відділі славістичних студій Сорбоннського університету відбувся науковий семінар за участі трьох українських науковців.

Доповідь Ірини Коваль-Фучило, кандидата філологічних наук, старшої наукової співробітниці відділу української та зарубіжної фольклористики Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України мала назву «Усні історії українських біженок у Польщі й Франції». Дослідниця представила результати своєї роботи за останні сім місяців. Так, у Польщі (Лодзьке воєводство) впродовж квітня червня 2022 р. було записано 30 інтерв'ю із українками, які були змушені покинути свої домівки через початок активної фази російсько-української війни; у Франції здійснено 26 записів. Фольклористка ознайомила слухачів із анкетою, яку вона використовує під час роботи, виділила основні теми, на яких оповідачки акцентують увагу у своїх розповідях, спробувала визначити основні стратегії самопрезентації жінок. Базові смисли, які українки-біженки розкривають у своїх розповідях, це прагнення виправдати своє біженство, переконати співбесідника, що основна причина виїзду прагнення врятувати своїх дітей. Жінки акцентують увагу на власних втратах і неохоче обговорюють свої здобутки за час перебування за кордоном. В інтерв'ю переселенки створюють позитивний образ країни, що надала їм захист, уникають обговорень про конфліктні ситуації на новому місці. Табуйованими є політичні теми. Так, жінки мало інформують про причини початку війни, зате багато розповідають про те, як пережили звістку про початок масштабного вторгнення, як збиралися в дорогу, якою був їхній переїзд за кордон.

Дослідниця виділила теми подальших наукового опрацювання зібраного матеріалу. Це будуть студії про особливості номінації персонажів, місць, подій, локусів, про засоби формування основних значень розповіді, про улюблені й табуйовані теми.

Доповідь Марії Целоєвої, співробітниці Одеського художнього музею, а сьогодні студентни Сорбоннського університету, «Українське сучасне мистецтво в час війни» була присвячена творчості трьох мисткинь, які у своїх творчих роботах болісно відгукнулися на трагічні події останніх місяців в Україні. Доповідачка продемонструвала й проаналізувала роботи Влади Ралко, Марії Куліковської, Алевтини Какхідзе.

Тарас Лютий, доктор філософських наук, професор кафедри філософії та релігієзнавства НаУКМА, старший науковий співробітник відділу філософської антропології Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України виступив із доповіддю «Війна в Україні як процес деколонізації: справа Григорія Сковороди». Виступ професора був присвячений проблемі війни, яку доповідач повʼязує з імперським проєктом Росії. Російська імперська політика виражена колонізаціє та апропріацією української культури. Доповідач наголосив, що деколонізація повʼязана з переосмисленням української ідентичності. Ці процеси він проілюстрував прикладами з філософії самовладання Григорія Сковороди.

Доповіді викликали зацікавлення серед слухачів, про що свідчили численні запитання та репліки. До обговорення долучилися українські фольклористки Оксана Кузьменко і Леся Вахніна. Оксана Кузьменко, докторка філологічних наук, в. о. завідувачки відділу соціальної антропології, старша наукова співробітниця Інституту народознавства НАН України зазначила про важливість соціального становища інтерв'юера під час запису автобіографічних розповідей в умовах біженства. Леся Вахніна, кандидат філологічних наук, завідувачка відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ, виступила французькою мовою. Вона ознайомила присутніх із українсько-французькими проектами науковими ІМФЕ, розповіла про видання робіт французьких науковців, які були здійснені в цій установі, а також наголосила на важливості порівняльного аспект дослідження І. Коваль-Фучило і зауважила, що представлені результати дослідження є також складовою нової планової теми відділу української та зарубіжної фольклористики ІМФЕ «Російсько-українська війна у сучасному фольклорі: антропологічний вимір», над якою працюють колеги відділу. Пані Леся розповіла про бомбардування Києва, яке їй довелося пережити 10 жовтня напередодні поїздки до Варшави. Л. Вахніна наголосила на актуальності представлених доповідей та подякувала професорці Галині Кабаковій, яка проводила семінар, за організацію такого важливого заходу та сприяння Україні.

Засідання відбувалося англійською мовою.

 

 

 

Ірина Коваль-Фучило
кандидат філологічних наук, старша наукова співробітниця
відділу української та зарубіжної фольклористики
Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України