imfe.jpg
  English
.
.
.

2023,2022,2021,2020,2019,2018,2017,2016,2015,2014,2013,2012,2011,2009

 

 

«Українські вимушені мігранти: інтеграція, ідентичність, повернення»

Міжнародна науково-практична конференція
(Львів, 25 травня 2023)


25 травня 2023 р. провідний науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України, доктор історичних наук Т. Рендюк узяв участь у роботі Міжнародної науково-практичної конференції «Українські вимушені мігранти: інтеграція, ідентичність, повернення» з темою «Сучасна українська еміграція. Гіпотеза нової періодизації: п'ята чи сьома хвиля?». Цей престижний науковий захід відбувся у Міжнародному інституті освіти, культури та зв'язків із діаспорою Національного університету «Львівська політехніка».

Прочитати повністю...

 


 

Міжнародна конференція про українську пісню
«Їхав козак за Дунай» та її шляхи поширення в Європі

 

16 травня 2023 року в Будапешті, в Інституті літературознавства Центру гуманітаристики Угорської академії наук (Дослідницька мережа ім. Лоранда Етвеша) відбулася міжнародна конференція під назвою «Транскультурні мережі в епоху наполеонівських воєн. Слідами однієї козацької пісні», де розглядалися питання постання, побутування і міжнародного поширення в різних європейських країнах розмаїтих музичних і текстових версій української пісні «Їхав козак за Дунай», авторство якої приписують харківському «козаку-віршотворцю» Семену Климовському, і яка з часом стала народною. Як відомо, пісня була і є однією з найпопулярніших козацьких ліричних пісень в Україні, вона знана з джерел від кінця ХVIII ст. і входила мало не до кожної пісенної збірки аж по наш час. Вона звучить в Україні і в обробках різних музичних колективів та виконавців, з відоміших назвімо Анатолія Солов׳яненка, гурт «Хорея Козацька» та ін.

Прочитати повністю...

 


 

Зустріч в Науковій бібліотеці ЛНУ імені Івана Франка
«Вишиванка: на межі заборони і моди»

 

13 травня 2023 року одна з найдавніших книгозбірень, з історією в 415 років України, що стала осередком науково-просвітницької діяльності, Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка (далі - НБЛНУ) гостинно зустріла учасників всеукраїнського міжмузейного проєкту «Вишивка в одязі видатних українців». Діяльність цього біографічно-мистецького дослідження згуртувала широке коло шанувальників української культури та вишивального мистецтва, об'єднавши майстринь, музейників, науковців, політиків, лідерів думок та сучасних діячів української культури, які стали амбасадорами проєкту, що привертає увагу до життя і творчості відомих українців і українок минулого через популяризацію відтворених іменних вишитих речей. Партнером цього починання стало ГО «Всесвітній день вишиванки», співголовою якого є кандидатка політичних наук Леся Воронюк.

Прочитати повністю...

 


 

Семінар, присвячений життєтворчості Ганни Горват

 

У рамках циклу онлайн-семінарів, започаткованих у Відділі образотворчого та декоративного мистецтва Інституту мистецтвознавства фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України з питань нових досліджень українського та європейського декоративного мистецтва, 6 травня 2023 року відбувся черговий семінар на тему «Горват Ганна Андріївна: творче життя». Доповідач Галина Істоміна, у жвавому обговоренні взяли участь співробітники відділу.

Прочитати повністю...

 


 

Твори українських народних митців на Великодній виставці в Польщі
(Музей польського народного мистецтва в Отрембусах)

 

У польському містечку Отрембуси (Otrębusy) неподалік від Варшави з початку квітня і до червня 2023 року в Музеї польського народного мистецтва (Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach) відкрито виставку творів народного мистецтва, пов'язаних із темою Великодня. Родина Покропеків, яка нині опікується величезною музейною колекцією, після тримісячної перерви, що тривала від дня похорон професора Маріана Покропека, відгукнулася в такий спосіб на святкові події, демонструючи одночасно продовження виставкової діяльності і вшановуючи таким чином пам'ять професора.

Прочитати повністю...

 


 

ГОСТЬОВА ЛЕКЦІЯ МАРИНИ ОЛІЙНИК «ВИШИВАНКА - МИСТЕЦТВО Й ІДЕНТИЧНІСТЬ УКРАЇНЦІВ»

 

03 травня 2023 р. на запрошення Технічного фахового коледжу Луцького національного технічного університету Марина Олійник, кандидат історичних наук, наукова співробітниця відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України провела гостьову лекцію на тему «Вишиванка - мистецтво й ідентичність українців».

Прочитати повністю...

 


 

Зустріч у Посольстві України в Киргизькій Республіці

 

1 травня 2023 року на запрошення Посольства України у м. Бішкек (КР) відбулася зустріч провідного співробітника ІМФЕ ім. М.Т. Рильського НАН України д.філол.н. Оксана Олегівна Микитенко із Надзвичайним і Повноважним Послом України в Киргизькій Республіці паном Валерієм Жовтенко.

Прочитати повністю...

 


 

Виставка «Українська витинанка» у Ваверському центрі культури (м. Варшава)

 

З 18 березня по 14 квітня 2023 р. у варшавському Ваверському центрі культури - Олександрів (Wawerskie Centrum Kultury - Aleksandów) пройшла виставка «Українська витинанка», на якій було представлено авторські твори членкині Національної спілки майстрів народного мистецтва, кандидатки мистецтвознавства Зінаїди Косицької і київської майстрині Марії Янкової. (https://www.facebook.com  ).

Прочитати повністю...

 


 

«Костянтин Мацієвич - видатний дипломат і передовий вчений-аграрник
Української Народної Республіки»

 

19 квітня 2023 р. провідний науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, доктор історичних наук Теофіл Рендюк виступив на ХІІ Міжнародному науковому симпозіумі з аграрної історії, організованому Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького і Науково-дослідним інститутом селянства та вивчення аграрної історії. Тема виступу в рамках секції «Аграрна історія в іменах»: «Костянтин Мацієвич - видатний дипломат і передовий вчений-аграрник Української Народної Республіки».

Прочитати повністю...

 


 

Огнев'юківські читання «Освіта - сутність часу»
у Київському університеті імені Бориса Грінченка

10 квітня 2023 р. провідний науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, доктор історичних наук Теофіл Рендюк виступив на Міжнародному науковому форумі «Лінгвофілософський підхід до мови - основні напрями і парадигми» у рамках Огнев'юківських читань «Освіта - сутність часу», присвячених пам'яті доктора філософських наук, професора, академіка НАПН України, заслуженого працівника освіти України, повного кавалера ордена «За заслуги» В. О. Огнев'юка.

Прочитати повністю...

 


 

Популяризація української культури у польських ЗМІ

 

21 березня 2023 року, у Польському радіо для України (Варшава) відбулася розмова журналістів з науковою співробітницею ІМФЕ, канд. мистецтвознавства, членкинею Національної спілки майстрів України Зінаїдою Косицькою і київською майстринею витинанки Марією Янковою. Розмова йшла про традиції української витинанки і творчість провідних вітчизняних майстрів. Господарі й гості торкалися різних тем: про значення мистецтва витинанки для українців і поляків; про основні мотиви в паперових оздобах і навіть коротко порівняли художні особливості творів окремих осередків - української Петриківки і польського Ловіча.

Прочитати повністю...

 


 

«Панська сорочка» Марії Максимович:
зустріч в Будинку-музеї Тараса Шевченка

 

Співробітники Інституту долучились до науково-мистецького заходу «"Панська сорочка" Марії Максимович» у рамках проекту «Вишивка в одязі видатних українців», який відбувся у Будинку-музеї Тараса Шевченка (далі - БМТШ) 18 березня 2023 р. Подія була приурочена до 165-річчя з моменту знайомства Марії Василівни Максимович і Тараса Григоровича Шевченка у цей день.

Прочитати повністю...

 


 

Вийшов друком каталог творів виставки «Бути на зв'язку» Вікторії Дромарецької

 

«Бути на зв'язку» - виставка кераміки й живопису Вікторії Дромарецької, голови відділення декоративно-ужиткового мистецтва Київського художнього ліцею ім. Т. Шевченка (РХСШ), яка відбулася з 2 до 12 вересня 2022 року в Центральному будинку художника НСХУ в Києві.

Художниця у своїй творчості надзвичайно багатогранна й різнопланова: на персональній виставці були представлені роботи від витриманого у вишуканій кольоровій гамі абстрактно-фігуративного живопису до експресивної кераміки. Вікторія Дромарецька для втілення своїх задумів звертається до гончарних елементів у своїх керамічних композиціях.

Прочитати повністю...

 


 

ЗАХОДИ В БУДАПЕШТІ ДО РІЧНИЦІ РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ

 

Увечері 23 лютого 2023 року в Музичній академії Будапешта виступив угорський чоловічий хор «Сент Єфрем» з концертом пам'яті мирних жертв війни в Україні. Концерт був організований колективом спільно з Музичною академією. Хор було створено 2002 року, він спеціалізується на різноманітній православній музиці візантійського обряду, згодом до його репертуару увійшли твори Ференца Ліста, Бели Бартока та Золтана Кодая, а ще сакральна світова музика, власні музичні обробки пісень і твори самих співаків. Хор з успіхом виступав в Угорщині і закордоном, усього видано 16 платівок. Колектив «Сент Єфрем» неодноразово брав участь у заходах Товариства української культури в Угорщині. На концерті були присутні українську біженці, місцеві українці, угорські жителі міста.

Прочитати повністю...

 


 

УЧАСТЬ НАУКОВЦІВ ІНСТИТУТУ В МІЖНАРОДНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ
З ПИТАНЬ ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ
(9-10 лютого 2023 р., Кишинів-Ясси-Львів)


9-10 лютого 2023 р. відбулася VII Міжнародна наукова конференція «Культурна спадщина вчорашнього дня - внесок у розвиток суспільства завтрашнього дня», організована з нагоди Міжнародного дня дівчат та жінок у науці. Масштабне дослідницьке зібрання у ході пленарного засідання та 13 секційних засідань об'єднало більше сотні науковців із кількох держав Європи, зокрема Румунії, Молдови, Німеччини та України.

Із цікавими доповідями в онлайн-форматі виступило 14 науковців з відділу «Український етнологічний центр» - Теофіл Рендюк, Галина Бондаренко, Наталія Стішова, Валентина Сушко, Наталія Литвинчук, Марина Олійник, Коломийчук Олексанрд, Микола Бех, Катерина Бех, відділу української та зарубіжної фольклористики - Тетяна Шевчук, Олена Чебанюк, а також аспіранти Ігор Турейський, Денис Кочержук та Андрій Кислюк.

Прочитати повністю...

 


 

ДНІ УГОРСЬКОЇ КУЛЬТУРИ В БУДАПЕШТІ

 

15-28 січня 2023 року в Угорщині тривали Дні угорської культури. У столиці держави Будапешті міські установи та центри культури, громадські інституції провели низку різноманітних програм для широкого глядацького загалу. День культури Угорщини відзначається з 22 січня 1989 року в пам'ять про те, що цього дня 1823 року угорський поет, критик, публіцист Ференц Келчеї завершив написання угорського національного гімну «Боже, благослови угорців» (музика Ференца Еркеля). У цей період значно більше уваги приділяється культурним заходам, які переважно організовують у районних Будинках культури. Цьогоріч на честь 200-річчя створення гімну проводили літературні вечори з декламуванням творів митців минулого і сучасності, зустрічі з відомими письменниками тощо. 2023 року Угорщина святкує ще два великі ювілеї - 200 річчя з дня народження Шандора Петефі та Імре Мадача. Твори Петефі чи не найбільше з усіх угорських поетів перекладали українською, він є символом свободи і патріотизму нації, загинув зовсім молодим у боротьбі за її незалежність у боях з російськими військами під прапором Юзефа Бема під час повстання Лайоша Кошута 1849 р. Найвідоміший твір Імре Мадача «Трагедія людини» свого часу українською мовою переклав Микола Лукаш, цей переклад вважається одним із найкращих у Європі. Так, на одному з вечорів йшлося про актуальність і можливості обробки різних сценічних інтерпретацій «Трагедії людини». Окремі зустрічі були присвячені таким відомим поетам і письменникам як Деже Костолані, Йожеф Аттіла, Шандор Мараї, твори яких перекладалися українською (див. бібліографію перекладів угорської літератури українською у книзі Л. Мушкетик «Переклад з угорської на українську мову: теоретичні узагальнення і практичний досвід», 2006), зокрема вона переклала відомий історичний роман Д. Костолані «Нерон, кривавий поет». Літературне об'єднання «Штефанія» відзначило День угорської культури найкращими віршами угорських поетів, вечір проходив під назвою «Я кружляв би легкими сніжинками...» (цитата з вірша Арпада Фаркаша). Під час зустрічі артистично, подеколи у супроводі музики (гітара) декламували вірші таких відомих поетів як Ференц Кьолчеї, Мігай Верешмарті, Шандор Петефі, Арпад Фаркаш, Міклош Радноті, Магда Сабо, Деже Костолані, Міхай Бабіч, Янош Пілінскі, Аттіла Йожеф, Золтан Зелк, Шандор Каняді, Шандор Вереш. Крім класиків, у районних Домах культури надавали можливості виступів самодіяльним поетам, прозаїкам та казкарям.

Прочитати повністю...

 


 

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ВИДАННЯ «КОЛЕКЦІЯ ОСКАРА ГАНСЕНА: РОБОЧИЙ ЗОШИТ» ЗА УЧАСТІ НАУКОВЦІВ ВІДДІЛУ ОБРАЗОТВОРЧОГО ТА ДЕКОРАТИВНО-ПРИКЛАДНОГО МИСТЕЦТВА

 

Напередодні 142-ої річниці від дня народження відомого київського колекціонера Оскара Гансена, у Міжнародний день жінок у науці (11 лютого 2023 р.), у рамках циклу онлайн-семінарів, започаткованих у відділі образотворчого та декоративного мистецтва Інституту мистецтвознавства фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України з питань нових досліджень українського та європейського декоративного мистецтва, відбулася презентація видання «Колекція Оскара Гансена: робочий зошит».

Прочитати повністю...

 


 

ПРО VIІ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ФЕСТИВАЛЬ-КОНКУРС
УКРАЇНСЬКОЇ АКАДЕМІЧНОЇ МУЗИКИ «КЛАСИК-ПРОЕКТ»,
ПРИСВЯЧЕНИЙ ПАМ'ЯТІ ЮЛІЯ МЕЙТУСА

 

23-31 січня 2023 року на базі Кропивницького музичного фахового коледжу та Комунального закладу «Музична школа №2 ім. Ю. С. Мейтуса міста Кропивницького» відбувся VIІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс української академічної музики «Класик-проект», присвячений пам'яті Юлія Мейтуса.

Всі фестивальні заходи VIІ Всеукраїнський фестивалю-конкурсу української академічної музики «Класик-проект», присвячені 120-річчю з дня народження Юлія Мейтуса, у рамках якого в дистанційному форматі пройшли IV Всеукраїнський конкурс-огляд творчості дослідників музичного мистецтва «Мейтусівські читання» та II Всеукраїнський конкурс на краще виконання творів Ю. С. Мейтуса, в яких взяли участь 70 учасників з Кіровоградської, Дніпропетровської, Запорізької, Хмельницької, Черкаської, Сумської областей та міста Кропивницького.

Прочитати повністю...

 


 

СУЧАСНІ ВІЗІЇ УКРАЇНСЬКИХ НАЦІОНАЛЬНИХ МАРКЕРІВ
В МУЗЕЇ ІВАНА ФРАНКА У ЛЬВОВІ

 

Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка 04 лютого 2023 року гостинно зустрів відвідувачів фотовиставки «Минуле і сучасність. Відомі сучасники у вишитому одязі видатних українців». Освітньо-просвітницький захід «Сучасні візії українських національних маркерів» присвячений популяризації української культури. У Дім Франка, в якому завжди панували українські традиції, завітали учасники проєкту «Вишивка в одязі видатних українців». Серед почесних гостей була народна депутатка України ІХ скликання, кандидатка політичних наук, громадська діячка, волонтерка С.Р. Федина, депутатка Тернопільської обласної ради 8-го скликання, голова ГО «Школа борщівської народної вишивки» В.Б. Кривоніс.

Прочитати повністю...

 


 

Прощання з видатним польським етнографом, професором Маріаном Покропком
(Marian Pokropek 7.09.1932 - 13.01.2023)

 

Із глибоким сумом сповіщаємо, що в Польщі, 18 січня, в костелі Найсвятішої Діви Марії в Отрембусах, неподалік Варшави, родичі, друзі й колеги попрощалися із професором Маріаном Покропком - видатним польським етнологом другої половини ХХ - початку ХХІ століття. Науковець в юні роки навчався у Варшавському університеті, після завершення студій працював у стінах Альма-матері понад 65 років, тривалий час очолював кафедру польської і слов'янської етнології та культурної антропології, за роки викладацької діяльності виховав значну кількість фахівців.

Прочитати повністю...

 


 

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ЗБІРКИ ДОСЛІДЖЕНЬ УГОРСЬКИХ АРХАЇЧНИХ МОЛИТОВ В УГОРЩИНІ

 

У рамках співробітництва з Інститутом етнографічних досліджень Центру гуманітарних наук Угорської академії наук співробітниця ІМФЕ ім. М. Т. Рильського НАН України Леся Мушкетик 10 січня 2023 р. побувала на презентації книги, присвяченої 101-й річниці з дня народження відомої угорської дослідниці Жужанни Ердеї. Презентація підготовлена Інститутом спільно з Угорським етнографічним товариством, репрезентовано збірку матеріалів конференції з нагоди ювілею науковиці. Видання отримало назву «Молитви в народній і популярній культурі. Праці з нагоди 100-річчя з дня народження Жужанни Ердеї», його укладачами є Крістіна Фраугаммер, Шандор Горват та Ілдіко Ландґраф. Книгу опублікована 2021 р. у Будапешті.

Прочитати повністю...

 


  

ЗИМОВІ СВЯТА У КОЛІ УКРАЇНЦІВ В УГОРЩИНІ

 

Цьогоріч українці Угорщини, як і в минулі роки, відзначали зимові свята. 18 грудня у день Миколая для українських дітей, які проживають в Угорщині і навчаються в Українській недільній школі ім. Лесі Українки та Рідній школі при Фундації Української греко-католицької церкви в Угорщині, а також для дітей з українських родин, що виїхали з України на період російсько-української війни, облаштували святкову зустріч з Миколаєм. Спонсорами та організаторами свята стали Центр української культури та документації, самоврядування українців Ержебетвароша та Уйпешта, а також Фонд Ґабора Бетлена. Близько 200 дітей отримали можливість поспілкуватися з Миколаєм, розповісти і послухати вірші, поспівати, отримати подарунки в розважально-ігровому центрі Ігрового дому LURDI. На початку свята учасників привітала речниця української національної меншини в Парламенті Угорщини Ліліана Грекса, священик української громади Угорщини отець Дам'ян Габорій та голова Центру української культури та документації Вікторія Бернат. На святі виступили серед інших учасники українського дитячого танцювального гуртка, а з музичними номерами - Атілла та Петі Бернат.

Прочитати повністю...

 Зустріч Президента Польської Академії Наук та академіка, професора
Єжи Душинського з українськими науковцями у Варшаві

 

У Будинку Польської Академії Наук (Палаці Сташиця) у Варшаві 5 грудня 2022 р. відбулася зустріч українських науковців з Президентом Польської Академії Наук академіком Єжи Душинським. Треба відзначити, що це вже другий такий захід цього року. Попередня зустріч відбулася 2 червня 2022 р. за участі президента НАН України академіка Анатолія Загороднього (https://www.etnolog.org.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=2305&Itemid=470 ).

Прочитати повністю...